BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól hajrázott a Zwack Unicum

2004. február 10. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

ä Korányi G. Tamás
Az utolsó negyedévben bepótolta évközi mulasztását a Zwack Unicum Rt. Miközben háromnegyed éves profitja még 28 százalékkal, 500 millió forinttal elmaradt a 2002-estől, az utolsó negyedévben minden idők legmagasabb, 1360 milliós háromhavi profitját érte el, ezzel csaknem hozta a 2002-es szintet. A gyorsjelentését csak tőzsdezárás után ismertette a cég, ám a papír tegnapi forgalma így is kiugró volt: egy nyolcvanmilliós kötésnek köszönhetően 7950 forinton zárt.
Frank Odzuck, a Zwack novemberben kinevezett, német származású, de a budapesti közgázon végzett és már 12 éve Magyarországon élő, a Nestlé-Schöllertől átigazolt vezérigazgatója az eredményeket ismertetve kiemelte: a cég ahogy a múltban, úgy a jövőben is alapvetően a saját márkáiból fog megélni. Miközben a kommersz termékek értékesítése 10 százalékkal csökkent, a saját márkák tovább erősödtek. A belföldi forgalom összességében 1 százalékkal, a mindössze 989 millió forintra (a teljes nettó árbevétel alig egyhuszadára) rúgó export 3,2 százalékkal nőtt.
A forgalmazott termékek bevétele - amelybe a Zwack Borház integrálása óta nemcsak a külföldi márkás égetett szeszes italok (a Johnny Walkerrel és a Baileys-zel az élen), hanem a borok is beletartoznak - stagnált, ezen belül a NAPI Gazdaság számításai szerint mintegy 700 millió forintra becsülhető borforgalom 21 százalékkal nőtt, a 3,25 milliárd forintra becsülhető importital-forgalmazás viszont 3,3 százalékkal csökkent.
folytatás a 12. oldalon ä

ä folytatás a 11. oldalról
Utóbbi csak forintban jelent csökkenést, ugyanis az import italok ára már tavaly jelentősen mérséklődött, megelőlegezve az EU-csatlakozást. A Zwack Unicum 2,75 milliárdos üzemi eredményéből (ami másfél százalékkal több, mint 2002-ben) alig 115 millió jut a forgalmazott termékekre.
A cég az év végén 700 millió forintos, nagyjából az előző év végi szintnek megfelelő hitelállománnyal rendelkezett, pénzügyi eredménye viszont a 2002-es 9 milliós nyereség helyett 80 millió veszteség volt. Az adó előtti 2667 millió forintos eredmény megfigyelők szerint adózás után 2,2 milliárd lehet, amiből valószínűleg bőven futja az utóbbi négy évben megszokott 750 forintos osztalék tartására.
A vezérigazgató ugyan elhárította az osztalékra vonatkozó kérdéseket, de utalt arra, hogy a cég 11 éve változatlan osztalékpolitikája (amely az adózott eredmény 50,85 százalékát rendeli kiosztani) most is áll, és a Zwack 10 százalékot alig meghaladó eladósodottsága sem jelent e téren akadályt. A „szokott” osztalék 68 százalékos kifizetési rátát és a 7950 forintos ár alapján 9,4 százalékos osztalékhozamot jelent.
Az EU-csatlakozás jelentette kihívásra a Zwack egyrészt marketingtevékenysége erősítésével, másrészt új saját termékekkel reagál. Előbbi főként a gasztronómiai szektort jelenti (itt fogyasztják el az unicumok 60 százalékát), utóbbi jegyében pedig március elsejétől új ízek jelennek meg. Ezek közül a mézízű Vilmos Nektár és az előbbinél alacsonyabb árú mézízű Fütyülős barack ígér igazi újdonságot.
A Zwack idei eredménye - legalábbis nominálisan - mindenképpen rekordnak ígérkezik, ugyanis a cég el akarja adni két telepét a IX. kerületi Ipar utcában és a Budafoki úton. A két ingatlanért együtt 1 milliárd forintnál valamivel magasabb árat remél, ugyanakkor az ingatlanok a mérlegben az 1992-es átalakuláskori árakon szerepelnek. A milliárd közeli rendkívüli eredményből azonban aligha lehet osztalékot fizetni, ugyanis ez lesz a fedezete az új, zöldmezős beruházásban épülő üzemnek, amely valahol Budapest vonzáskörzetében, de a fővároson kívül lesz.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet