ä Eidenpenz József
Optimistán folytatódott a hét a hazai pénzpiacokon, a forint is szépen erősödött, az állampapírhozamok is számottevően csökkentek. Az euró délután 264,00-264,50 forint között ingadozott, két-három forinttal lett olcsóbb a hétfő délutáninál. A piac megnyugodni látszik, a legrosszabb pillanatokban is csak 265 forint körül volt az euró, bár egyes hírek szerint az erősödést főleg egyetlen nagyobb bank forintvásárlásai okozták. A dollár ismét esett, 207,50 forint körüli árfolyama két-három forinttal alacsonyabb az egy nappal korábbinál.
Az állampapírpiacon minden futamidőre csökkentek a hozamok, ezúttal a rövidebb és a közepes futamidőkön erősen, a hosszabbakon csak kismértékben. A három hónaptól egészen öt évig terjedő másodpiaci referenciahozamok 25-35 bázisponttal mérséklődtek, majdnem annyival, mint amennyivel múlt pénteken hirtelen megugrottak. Ezzel az egy évnél nem hosszabb mutatók ismét gyakorlatilag 12,5 százalékra, a jegybanki alapkamat szintjére szálltak alá. A 10 és 15 éves referenciahozamok most csak 7-7 bázisponttal estek vissza.
A három hónapos diszkontkincstárjegyek aukcióján is élénk volt a kereslet, a 30 milliárd forintnyi papírra 80 milliárdnyi ajánlat érkezett. A hozamra sem lehetett panasz, évi 12,60 százalék volt (a nemzetközi számítási ajánlás szerint), lényegesen alacsonyabb az előző napi referenciahozamnál (és csak kicsivel magasabb a keddinél).
A bankközi forintpiacon az overnight kamat minimális mértékben emelkedett, megközelítette a 12,50 százalékot. A hosszabb lejáratokon a BUBOR (bankközi forinthitel-kamatláb) tanúsága szerint 25-40 bázisponttal csökkentek a jegyzések, ezzel a futamidők többségénél 13 százalék alá esett a kamat. Az MNB kéthetes betétjébe 175,3 milliárd forintot helyeztek el a bankok a lejáró 224,60 milliárd forinttal szemben, így mintegy 50 milliárddal csökkent a piacon levő szabad pénz mennyisége.
