BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Adónyereség a Molnál

2004. február 10. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

ä Almás Andor
Minden idők legkiválóbb eredménye várható - így foglalhatók össze az elemzők várakozásai a Mol Rt. idei utolsó negyedévével kapcsolatban (NAPI Gazdaság, 2004. február 9., 13-14. oldal). Az előző negyedév - egyébként szintén minden addiginál jobb - teljesítményét is bőven túlszárnyaló becslésekben tükröződő elemzői optimizmus azonban némiképp csalóka. A tavalyi harmadik negyedév 29,8 milliárdos eredményét is általában több mint 20 milliárd forinttal magasabbra tevő elemzői jóslatokat részleteiben is vizsgálva ugyanis kiderül, hogy a társaság nem a normál működésével keresi meg a meglepően magas összeget. Még csak nem is a gázárak régóta várt rendezése okozza azt, hogy az olajcégtől történetében először végre a százmilliárd forintos határhoz közelítő nyereséget várnak. A magyarázat, mint már annyiszor, most is számviteli „trükköknek” köszönhető és valóságos pénzt, megtermelt cash-flow-t valójában nem jelent. Inkább olyan pénzt, amit az olajtársaságnak a jövőben nem kell majd kifizetnie. Ezt halasztott adó eszköznek hívják, ami tulajdonképpen azt a pénzt jelenti, amit az olajtársaság a megfizetendő adójából a következő években megspórol.
folytatás a 12. oldalon ä

ä folytatás a 11. oldalról
A gázüzletág eszközeit ugyanis - annak a tavalyi év utolsó napján megtörtént külön társaságokba szervezésekor - felértékelte a Mol. Ez a felértékelés az olajcég méreteihez illő gigantikus számokat eredményezett, ugyanis az elemzők csak a könyvekben szereplő korábbi és az új érték közötti különbözetet 200 milliárd forint körüli összegre becsülik.
Mivel egy adott üzleti évben az amortizáció egy 300 milliárd körüli eszközállomány után jóval nagyobb, mint egy százmilliárdos eszközállomány után (nagyjából ilyen értékekkel kell számolnunk, ha a gázüzletágban lekötött eszközökről beszélünk), a Mol ezzel a befizetendő adója számolása során nyer majd.
Ez valóságos pénzként azonban csak az adó befizetésének évében történő megtakarításként számolható, a magyar számvitel ezt így is kezeli. A nemzetközi, IFRS számviteli elvek szerint azonban - márpedig a Mol többségben lévő külföldi befektetői így számolnak, akárcsak a gyorsjelentés - egy ilyen felértékelés esetén az összes, a majdani megnövekedő amortizációval adómegtakarításként jelentkező „bevételt” a felértékelés évében egy összegben kell nyereségként elszámolnia a cégnek. Ez jelentkezik azután a cég tavalyi eredményét megnövelő tételként, amelynek összege 30 milliárd forint körüli - az említett 200 milliárd forint 16 százaléka, ettől 10 százaléknál nagyobb mértékben egyik elemző becslése sem tért el. Ehhez járul még az utolsó negyedév egyébként általában szezonálisan gyengébb, de most viszonylag jónak várt nyeresége, amelyet 15-24 milliárd forintra becsül a szakemberek többsége.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet