BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már jobban szeretjük a külföldi részvényeket?

A decemberi 130 után januárban is 60 milliárd forinttal csökkent a hazai alapok tőkéje, csak azért nem jobban, mert az OTP nemzetközi részvényalapjába 9 milliárd forintot helyeztek el.

2004. február 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem sokat javult a helyzet az idén a hazai nyilvános, nyílt végű alapok piacán tavaly év végéhez képest. A decemberi rekordszintű, mintegy 130 milliárd forintos tőkekivét után januárban és február első három munkanapján ismét bő 60 milliárd forint távozott a konstrukciókból. Ebből 69 milliárd forint jutott a kötvényalapokra, ami úgy lehetséges, hogy az OTP-UBS nemzetközi részvényalapba egyetlen napon, január 7-én 9,1 milliárd forintot helyezett el valaki.
(Feltehetően egy intézményi befektető, talán a bankcsoport által kezelt nyugdíjpénztárak köréből.) Ezzel a nemzetközi részvényekbe fektető hazai alapok egy csapásra megelőzték a magyar részvényekre szakosodott társaikat, persze ebből még a kisbefektetők preferenciáira nem lehet következtetni.
A hazai részvényalapok tőkéje egyébként tavaly kisebb-nagyobb visszaesésekkel ugyan, de folyamatosan emelkedett. Ez azonban a részvényárak mozgása miatt következett be, friss pénz nem érkezett, sőt minimális, 100 millió forintos kivonás volt tapasztalható. A többi alapfajtánál az idén egyszerűen stagnálás volt jellemző, növekedést csak az ingatlanalapok tudtak felmutatni, azokba is csak 111 millió forint friss pénz érkezett, kevesebb, mint a tavalyi év bármely hónapjában.
Érdekes a pénzpiaci alapok sorsa, amelyek profilban igen közel állnak a sanyarú sorsú kötvényalapokhoz, de a bennük levő igen rövid futamidejű papírok és betétek miatt kockázatuk rövid távon is alacsony. Ezekből decemberben a befektetők még mintegy 20 milliárd forintot vettek ki, januárban viszont alig 300 milliót.
A befektetők valószínűleg alig figyelik az alapok hozamát. Erre enged következtetni, hogy a legnagyobb értékben az OTP Optimából, az ország legnagyobb, kötvényalapnak nevezett konstrukciójából távozott a tőke, az alap pár hónap alatt elvesztette tőkéjének harmadát. Pedig alacsony kockázatú, inkább a pénzpiaci alapokhoz hasonlító portfóliója miatt ez az alap a mostani viharos időkben az egyik legjobbnak bizonyult a maga kategóriájában. Az utóbbi három, hat, tizenkét hónapban egyaránt az első vagy a második helyen állt, igaz, csak évi 5 százalék körüli hozammal. (Lásd táblázatunkat a 16. oldalon.) Ügyfelei a jelek szerint még az átlagnál is jobban irtóznak a kockázattól. Az alapból még a múlt héten is napi 1-2 milliárd forint távozott.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet