BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A befektetők többsége visszafizeti az adóhitelt

Brókercégeknél végzett ad hoc kutatásunk alapján a befektetők nagy része minden bizonnyal élni fog a 45 százalékos kedvezménnyel, és idén október végéig visszafizeti még fennálló adóhitelét.

2004. február 5. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány döntése alapján megszűnik a befektetési adóhitel intézménye, ami becslések szerint mintegy 29 milliárd forint 1995 óta halmozódó befektetői „tartozás” sorsát érinti. Utoljára a múlt év után lehet igénybe venni (a március 20-ig elkészítendő bevallásban) az adóhitelt, ám brókercégekhez intézett körkérdésünk alapján valószínűsíthető, hogy ezzel már nagyon kevesen élnek majd, hiszen a befektetők többsége inkább érvényesíteni szeretné a lehető legnagyobb, a fennálló tartozás 45 százalékát elengedő kedvezményt.
Attól függően, hogy tavaly mekkora volt az egyes befektetők éves átlagos befektetési állománya, az adóhitellel rendelkezők előtt három út áll. Akinek 2003-ban csökkent a befektetési állománya, annak a tavalyi csökkenésre számított adóhitelt az szja-bevallásban, vagyis március 20-ig vissza kell fizetnie. A fennmaradó résszel ugyanúgy rendelkezhet, mint az, akinek a befektetési állománya stagnált, vagyis nincs igazán dilemmája: élhet a 45 százalékos kedvezményes visszafizetéssel, amelyet 2004 október 31-ig teljesíthet. Arról, hogy valójában mennyi is a még fennálló és visszafizetendő adóhitel, az APEH június 30-ig mindenkinek értesítést küld.
Fontos tudni, hogy ha csak a fennálló tartozás egy részét fizetjük vissza október 31-ig, a befizetett összeg arányában akkor is érvényes a magasabb kedvezmény. Ezen időpont után, 2005. június 30-ig viszont csak a fennmaradó hitelállomány 20 százaléka érvényesíthető kedvezményként. 2005. július 1. és 2006. június 30. közötti befizetés esetén a még fennálló tartozás 5 százalékát engedik el, 2006. július 1. és 2007. április 20. - a visszafizetés végső határideje - között pedig már nem jár kedvezmény.
Minden egyes „törlesztés” után az APEH kiszámolja a még fennálló tartozásunkat, és értesítést küld róla.
Akiknek befektetési állománya 2003-ban nőtt, azok elvileg legfeljebb 200 ezer forint adóhitelt vehetnek fel (pontosabban ennyi adót - a meghatározott feltételek szerint - nem kell megfizetniük). Az szja-bevallás magyarázatából az derül ki, hogy akik igénybe veszik ezt a lehetőséget, azok nem élhetnek a 45 százalékos kedvezménnyel. Az általunk megkérdezett szakértők azonban úgy vélik, hogy emellett a húszszázalékos és az ötszázalékos kedvezményt sem vehetik igénybe, vagyis a legjobb megoldás számukra is az, ha a március 20-ig beadandó bevallásban nem kívánnak élni a befektetési állomány növekménye után elvileg járó adóhitellel. A múlt év után járó adóhitel felvétele - a kedvezmények elvesztését figyelembe véve - csak nagyon vérmes hozamelvárások mellett lehet versenyképes, állampapírhozamokkal számolva azonban jobban megéri a 45 százalékos kedvezményt igénybe venni. Feltételezett egymillió forintos 2002-es adóhitellel és a 2003-as év után 200 ezer forint felvételének lehetőségével számolva egy befektetőnek azt kell mérlegelni, hogy 2004. október 31-én 550 ezer forint fizetési kötelezettség (ami 450 ezer forint kedvezménnyel jár) vonzóbb-e számára vagy pedig 1,2 millió forint birtoklása 2007. április 20-ig, amikor ezt az összeget teljes egészében vissza kell fizetnie.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet