Volksbank Euró Kötvény Alapok Alapja néven új befektetési alap indítására kapott engedélyt a Budapest Alapkezelő és a Magyarországi Volksbank Rt. A Volksbank, amely erre nem hozott létre saját céget, már a harmadik hasonló, alapokba fektető alapot hozza létre úgy, hogy más bankcsoporthoz tartozó társaságot bíz meg az alapkezeléssel, a forgalmazás és a letétkezelés viszont házon belül marad. (A Volksbank Állampapírt szintén a Budapest Alapkezelő kezeli, és főleg Budapest-alapokba fektet, a Volksbank Ingatlan pedig a Raiffeisen Ingatlanra van kiélezve és a kezelést is a Raiffeisennél végzik.) Az új alap célja, hogy „a befektetőktől összegyűjtött tőkét nemzetközi kötvényekbe fektető befektetési alapokba fektesse, ezen belül előnyben részesítve a Volksbanken-Kapitalanlage GmbH Ausztriában bejegyzett VB-Interbond alapját” - írja a kibocsátáshoz készült tájékoztató.
Ebbe akár a tőke 100 százaléka is elhelyezhető. Más kiemelt alapokat nem nevesítenek (ha legalább a vagyon 25 százaléka kerül egyazon alapba, akkor ezt az alapokba fektető alapoknak kötelező megtenni). Az osztrák alap kötvényekbe fektet földrajzi korlátozás nélkül, az európai valutában kibocsátott papírok mellett a dollárblokk, valamint a távol-keleti térség valutái is szóba jöhetnek - írja a szabályzat. A VB-Interbond elsősorban likvid, jó minősítésű (befektetési kategóriájú) kötvényeket vásárol, elismert tőzsdéken, az egyéb befektetések aránya erősen korlátozott. A nem euróra szóló befektetések devizakockázatait csökkentheti származékos műveletekkel, ennek ellenére vállalhat is ilyeneket.
A hazai alap a február 9-11-éig tartó formális jegyzés után indul. A befektetési jegyek euróban denomináltak, névértékük egy euró. Az alapból évi 0,02 százalékos kezelési díjat fizetnek az alapkezelő és 0,08 százalékosat a letétkezelő felé, a bécsi társaság ugyanakkor az ottani alapra évi 0,5 százalékot felszámol. A befektetőket ezenkívül persze terheli eladási és vételi jutalék is, ami elvileg maximum évi 3-3 százalékra rúghat, de a gyakorlatban ennél várhatóan jóval alacsonyabb lesz. (A kezelési szabályzat a Volksbank Állampapír esetében is 3-3 százalékot említ, de a bank üzletszabályzata csak fix 200/500 forintot ír.)
