BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ebben az évben is gyenge volt a január

Januárban lelassult a tőzsdei forgalom növekedése. A BÉT részvénypiacán 256 milliárd forint értékű üzletet kötöttek a brókerek, ami alig 5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit és jócskán elmarad a második félév egyre emelkedő adataitól.

2004. február 2. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Amilyen jól teljesít a BUX, forgalmi szempontból olyan gyengén indult az év a Budapesti Értéktőzsdén: januárban az azonnali piacon összesen 301 milliárd forint értékű kötést hoztak össze a brókercégek, ami hat százalékkal alacsonyabb a 2003. januári értéknél. A részvénypiacon egy kicsit reménykeltőbb a kép, a 256 milliárd forintos forgalom 4,5 százalékos emelkedést jelent az egy évvel korábbihoz képest, igaz, jelentősen elmarad az elmúlt félév egyre növekvő adataitól (lásd táblázatunkat). Meglepően alacsony az állampapírok forgalma, a decemberi 135 után csak 30 milliárdnyit üzleteltek ebben a szegmensben. Nem segített az sem, hogy az MNB kereskedési jogot szerzett a tőzsdei állampapír-szekcióban, a jegybank ugyanis januárban nem élt a tőzsdei beavatkozás lehetőségével. A vállalati kötvényeket és jelzálogleveleket felölelő egyéb hitelpapírok kategóriája 15 milliárdos forgalmat hozott a decemberi 45 milliárddal szemben.
A brókercégek közül 25 kötött üzletet a részvénypiacon, közülük 16-nak volt egymilliárd feletti és hétnek 10 milliárd feletti forgalma. A sort az Erste vezeti 71 milliárddal, a második 48 milliárddal a Cashline. A harmadik helyezett a Concorde - forgalma kevesebb mint a fele az Erstéének -, a negyedik a HVB, az ötödik a Buda-Cash lett. A rangsorban az egy évvel ezelőtti állapothoz képest csak az Erste helyezése nem változott, az akkori negyedik Cashline beelőzött és lejjebb szorította a Concorde-ot és a HVB (CA-IB)-t. A tavaly januárban 26 milliárddal ötödik K&H Equities az ismert okokból szomorú teljesítményt nyújtott: részvényforgalma 51 millió forintot tett ki, csak a Swap múlta alul a maga kétmilliójával.
Az állampapírpiacon ING, K&H Bank, HVB volt a sorrend, az egyéb hitelpapírok esetében pedig a HVB-t a CIB és a Concorde követte.
A határidős BUX-piacon 55 milliárd forintos (duplikált) árfolyamértéken üzleteltek a brókerek, ez 2 milliárddal magasabb a 2003-as havi átlagnál. Az egyedi részvények 88 milliárdos forgalma viszont jelentősen, 23 százalékkal elmaradt a tavalyi átlagtól. A határidős részvénypiacon Cashline, Erste, Takarék, a BUX-piacon Buda-Cash, Concorde, Quaestor sorrend alakult ki. A BÉT devizakereskedésében az Erste, a Raiffeisen és a Takarék volt a legaktívabb.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet