BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra 10 000 felett a BUX

2004. január 28. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hosszú idő után - pontosan 3 év, 9 hónap és 28 napos szünetet követően - tegnap ismét tízezer pont felett zárt a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe, a BUX. A piac a múlt hét közepe óta viszonylag alacsony forgalmú napok közepette hol kisebb, hol nagyobb léptekkel közelítette az öt számjegyű határt. Tegnap azonban elszánta magát a bika: az index egy nagyobbacska, 183 pontos ugrással „letudta” a 10 000 pontig hátralévő szakaszt. Ezúttal a forgalom sem hagyott kívánnivalót maga után. A 10 005 pontos zárás persze nem nagyon meggyőző, hiszen gyakorlatilag az utolsó 5-10 perc 40 pontos emelkedésének köszönhető történelmi adat. A határidős piac egyelőre pesszimistábbnak tűnik a promptnál, a decemberi BUX-nál kemény küszöbnek bizonyult a 11 ezer pont. Mivel ezt nem sikerült átlépni, az elszámolóár csak 45 ponttal emelkedett, s így a lejárat kamattartalma a mostanában szokásos 12 százalék feletti szintről 10 százalék közelébe süllyedt.
A 10 000 pont persze azt is jelenti, hogy a piac már az év első heteiben teljesítette az elemzők által idénre várt emelkedés jelentős részét. Az általunk az év elején megkérdezett szakemberek - az akkori 9488 pontos BUX mellett - átlagosan 10 600 pontra várták idén év végére a mutató értékét. Optimizmusukat akkor nem kis részben a közelgő uniós csatlakozással magyarázták, s a legígéretesebb papírok között az OTP-t és a Molt, valamint a Richtert emelték ki.
Az év végéhez képest egyébként egyértelműen az OTP képviselte a húzóerőt a piacon. A bank papírjai a tegnapi jó hírek hatására - a lakáshitel-kihelyezések év végi bővülése, a DSK kedvező év végi eredményei - zárásra 2950 forint közelébe emelkedtek, s forgalmuk is kiemelkedő, 2,89 milliárd forint volt. Jelezvén azonban, hogy nem egy-egy speciális részvényre jelentkezett vevő, hanem inkább az indexkosár egésze kelthette fel nagybefektetők érdeklődését, az összes indexpapír piacán jelentős volt a kereslet. A Mol és a Matáv egyaránt magas forgalom mellett erősödött egy százalék körüli mértékben. A Richter különösen vonzó papírnak bizonyult tegnap, a független gyártó részvényei közel 4 százalékkal drágultak. Az Egis félszázalékos erősödéssel követte a nagyokat, s 9450 forinton zárt. A 8,1 milliárdos részvényforgalom persze nem volt teljesen „valódi”, a BorsodChem 60 ezer darabos sajátrészvény-vásárlása 13 950 forinton mintegy egymilliárd forintot képviselt benne.
A nagyok mellett az újonc FHB papírjaival is élénk volt a kereskedés, a jelzálogbank részvényárfolyama az elmúlt napok jó szereplését követően stagnált. Folytatta napok óta tartó remeklését az econet.hu, 8,8 százalékos emelkedést követően 74 forinton zárt.
Érdemes összehasonlítani a piac közel négy évvel ezelőtti képét a maival. 2000 tavaszán - sőt már februárban is - összesen 29 napon zárt 10 000 pont felett a BUX. A nagyobb részvények közül azonban akkor a nemzetközi internet- és távközlési hossznak köszönhetően az ágazat hazai képviselői adták a húzóerőt. A Matáv az utolsó „tízezres” napon még 2370 forinton zárt, az Antenna a ma már elképzelhetetlennek tűnő 13 000 forint feletti tartományban tartózkodott. A ma 450 forint körül tanyázó Synergon még bőven többet ért 3000 forintnál.
Mutatva, hogy nemcsak a csúcstechnikai cégek szekere, de a buszok is kátyúba kerülhetnek, a NABI is helyet kapott az elmúlt négy év vesztesei között. A Compobus-álmok fénykorában a buszgyártó cég papírjait még 6500 forint körül adták-vették, ám tegnap 1280 forinton cseréltek gazdát. Persze a tőkeszerkezetét azóta sikeresen optimalizáló Rába sem járt jobban, a győri társaság 2000 tavasza óta nem éppen sikersztori részvényesei számára. Emellett akadt keserű szájízt hagyó történet az elmúlt négy évben a gyógyszerszektorban is, a deramciclane-lufi kipukkadásán átesett Egis 2000 tavaszán még 14 000 forintot ért.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet