Mol-PKN együttműködést vagy legalább egymás segítését várják a Dow Jones által megkérdezett elemzők az Unipetrol- és a Petrom-pályázaton. A hírügynökség tudósítása szerint a piaci szereplők általános véleménye az, hogy a cseh kormány a korábbi Szovjetunió területéről jövő pályázók (az OAO Tatnyeft és a kazah KazMunaigaz) kizárásával lemondott arról, hogy maximalizálja az Unipetrol eladásából származó bevételeit. Az orosz tőkétől való félelem ugyanis még mindig igen erős a cseh kormányban, legalábbis a hírügynökség által megkérdezett Atlantik Financial Markets elemzője, Roman Cenek szerint.
A hírügynökség más forrásokat nem nevez meg, de a piaci megfigyelők véleményére alapozva jó esélyeket ad a Mol vagy PKN sikerére a pályázaton, annak ellenére, hogy a kiszivárgott információk szerint mindkét társaság kevesebbet ajánlott, mint a harmadik bennmaradt versenyző, a Royal Dutch Shell. A helyi sajtóban megjelent meg nem erősített információ szerint ugyanis a Shell vezet 13 milliárd koronás ajánlattal, a PKN 10, a Mol pedig csupán 9 milliárdot ajánlott.
A Dow Jones tudósításában hivatkozott, de név szerint meg nem nevezett megfigyelők alig tulajdonítanak jelentőséget a Shell állítólagos vezető ajánlatának, mondván, hogy úgyis csak előzetes ajánlatokról van szó. Az Unipetrol tüzetesebb tanulmányozása most folyik, a pályázók úgyis csak ezután teszik meg valódi ajánlataikat. Mindebből következően az egyelőre mindkét cég által hangsúlyozottan külön pályázó Mol és PKN Orlen legalább egyikének jó esélyt adnak a nyerésre az említett megfigyelők, háttéregyüttműködést sejtetve a két cég között. Eszerint a Mol nem hajtaná fel az árat a PKN-nek az Unipetrol-, míg az cserében a Molnak a jelenleg is folyó Petrom-privatizáció esetében. A messze vezető - de hivatalosan senki által nem vállalt, ezért több mint bizonytalan - háttérmegegyezésről szóló elképzelés szerint a két vállalat későbbi egyesülése során ezáltal létrejöhetne egy igazi regionális multi.
