Évi 11,25 százalékos kamattal indul az OTP Jelzálogbank Rt. (OTPJ) új, ezen a piacon első ízben kifejezetten a lakosságnak szánt jelzáloglevele az OTP Bank országos hálózatában. A 2005/I. jelzésű papír teljesen a Kamatozó Kincstárjegy nevű lakossági állampapír sémáját követi: ugyanúgy kéthetes lesz a jegyzési időszak (február 2-től 13-ig), az első héten diszkontáron (99,9 százalékon), a második héten 100 százalékos áron lehet majd hozzájutni. A továbbiakban havonta követik majd egymást a jegyzések, a minimálisan vásárolható mennyiség 100 ezer forintnyi - mondta el a tegnapi sajtótájékoztatón Lantos Csaba, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. A papírok másodlagos forgalmát a tőzsdei bevezetés és az OTP Bank kétoldalú tőzsdei árjegyzése biztosítja majd.
A jelzálog-hitelezés forrását továbbra is elsősorban intézményi pénzekből képzeli el a bankcsoport, nem gondolják, hogy a lakossági források helyettesíteni tudnák azt, de diverzifikálni kívánják a forrásszerkezetet. Versenyképes alternatívát készülnek nyújtani a magánügyfeleknek a lakossági állampapírokkal szemben, hosszú távon is kedvelt befektetési formává kívánják tenni a jelzálogleveleket. A nyugati példák is azt mutatják, hogy a jelzáloglevelek vásárlóin belül csekély a magánbefektetők súlya. A papírok fogadtatását az újszerűség miatt egyelőre nem ismerik, de úgy becsülik, hogy az idén 15-20 milliárd forintnyit tudnak ebből a típusból értékesíteni.
Az OTPJ január 23-ig névértéken összesen 621 milliárd forintnyi jelzáloglevelet bocsátott ki, ez az év végéig várhatóan 775 milliárd forintra emelkedik majd. A csoport arra is készül, hogy intézményeknek kínál jelzáloglevelet, várhatóan többéves futamidővel. A futamidő növelését egyébként a lakossági papírnál sem zárják ki a jövőben.
Az új papír 11,25 százalékos kamata kétségkívül versenyképes például a banki kamatokkal, mint ahogy a postákon kapható, évi 9 százalékos kamatú Kincstári Takarékjegyével is. Ráígér a leginkább hasonló, február 6-ig 10,5 százalékot fizető Kamatozó Kincstárjegyre, valamint az Államkincstár fiókhálózatában kapható egy év körüli papírok 10,6 százalékos hozamára is. A kamat ugyanakkor elmarad az egyéves diszkontkincstárjegyek „nagybani”, az elsődleges állampapír-forgalmazóknál érvényes 11,5-12 százalék közötti hozamától, igaz, ez kevésbé mérvadó. (Az intézményeknek szánt többéves jelzáloglevelek hozama tavaly általában 70-120 bázisponttal meghaladta a hasonló futamidejű állampapírok nagybani hozamszintjét. Most az OTP papírjának kamata 75 bázisponttal haladja meg a leginkább hasonló lakossági állampapír kamatát.)
Ennek ellenére az OTP tartott az intézmények jegyzéseitől. Ezért bár formálisan nem zárták ki őket a lakossági jegyzésből, az allokációs technikával mégis a minimálisra korlátozzák esélyeiket. A jegyzéshez ugyanis nem határoztak meg maximális mennyiséget, azt a bank utólag is megszabhatja, ilyenkor kártyaleosztásos allokációt alkalmaznak, amivel a nagyon nagy jegyzések értékének zöme visszautasítható. Ennek normál piaci körülmények között nincs jelentősége, csak akkor, ha az előre meghirdetett lakossági kamatnál hirtelen lényegesen alacsonyabbra esne a piaci hozamszint.
