Február 2-ától 13-a délig magánbefektetőknek is lehetőségük lesz jegyezni az OTP Jelzálogbank Rt. (OTPJ) új, 2005/I. nevű jelzálogleveléből. A lakosság felé való nyitást az is jelzi, hogy az eddig megszokott kibocsátásoktól eltérően a kéthetes jegyzés jóval hosszabb a törvényben megszabott minimális három napnál, és az OTP Bank budapesti és vidéki fiókhálózatát is bevonták. A papír futamideje is más, mint az eddig megszokott sokéves kötvényeknél és a pár hónapos diszkontpapíroknál, a 2005/I.-é ugyanis egy év lesz, és 2005. február 13-án jár majd le. A kamatozás fix, a mértékét egyelőre nem tették közzé. A minimális mennyiség mindössze 100 millió forint, maximum azonban nincsen, a bank ugyanis fenntartja magának a jogot a végleges mennyiség megállapítására. Túljegyzés esetén viszont először az anyabank igényeit elégítik ki, utána pedig kártyaleosztásos módszert alkalmaznak. A papírokat bevezetik a Budapesti Értéktőzsdére is, és további részletekről a napokban sajtótájékoztatón számolnak majd be a nyilvánosságnak.
Az OTP-csoport jelzálogleveleit - csak a tavaly év végi állomány névértéken 599 milliárd forint volt - eddig majdnem teljes egészében házon belül jegyezték le, főként az anyabank maga. Tavaly novemberben volt ugyan egy kötvényaukció, amelynek során más befektetők is papírhoz jutottak, ám a csekély mértékű túljegyzésből ítélve akkor is a bank vihette el a csomag zömét. A bank a többi kibocsátásnál vélhetően azért rendezett jegyzést aukció helyett, hogy saját elsőbbségét az elosztásnál érvényesíteni tudja.
A házon belüli lehetőségek kimerülésével megérett az idő arra, hogy az OTPJ nagybefektetői források után nézzen, ugyanakkor a kisbefektetőket és az európai, devizában denominált kötvénykibocsátást is megcélozták - mondták el a pénzintézetnél a NAPI Gazdaság novemberi jelzáloglevél-mellékletében. Emellett a hazai intézményi befektetők többségének lehetőségei is kimerültek - jelzálogleveleket csak egy bizonyos határig vehetnek -, a három hazai jelzálogbank így kénytelen új finanszírozók után nézni. Az utóbbi pár hónapban az FHB például a hazai kibocsátások helyett külföldi kötvényprogramot indított.
Az OTPJ egyébként a korábbi „házon belüli” jegyzéseket is folytatja, a múlt héten 2004/III., ezen a héten pedig 2004/IV. jelzésű diszkont-jelzálogleveleket bocsátanak ki, igaz, a szokásos, a bankcsoportra szabott feltételekkel, csak jogi személyeknek.
