A HVB Bank pénteken bejelentette, hogy megvásárolta az Aegon Magyarország Értékpapír Rt. 65 ezer 838 BÉT-részvényét. Az értékesített darabszámból az is kiderül, hogy a biztosító tulajdonában álló befektetési szolgáltató - biztos, ami biztos alapon - egy darab százforintos BÉT-részvényt megtartott magának.
A HVB Bank január elején tette közzé, hogy 10,35 százalékos részesedésével a BÉT legnagyobb tulajdonosává vált. A mostani vétellel a HVB-csoport tulajdonában van a BÉT 11,575 százaléka. A HVB után a tulajdonosi hányad alapján a sorban a részvények 9,6 százalékával a Szintra Rt., 8,5 százalékával az Arago Rt., 7,7 százalékával a Cashline, 7,2 százalékával pedig a Buda-Cash következik. A Magyar Nemzeti Bank a tőzsde csaknem 7 százalékának birtokosa.
A BÉT Rt. alapszabálya szerint senki sem rendelkezhet 10 százaléknál nagyobb szavazati aránnyal a tőzsdében, ugyanakkor a tőkepiaci törvény 33 százalékban szabja meg a szavazati és tulajdoni maximumot. (Az alapszabályi korlát külön-külön, a törvényi az érdekeltségeket összevonva érvényesül.) Az áprilisi közgyűlésen elbukott az a javaslat, amely a 10 százalékos határt fel akarta emelni a törvényben szereplő 33-ra, ugyanakkor az az igazgatósági javaslat sem kapott támogatást, amely szerint a 10 százalék ne külön-külön, hanem az együtt szavazó, közös akaratot megtestesítő részvényesi csoportokra vonatkozzon. A tavaszi közgyűlés óta azonban jelentős átrendeződés zajlott le a BÉT-tulajdonosok körében, így nem kizárt, hogy a februári közgyűlésen ismét téma lesz a szavazati korlát.
