BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Túljutott a mélyponton a Rába?

A Rába újabb megrendelést kapott a Suzukitól, ezzel alkatrészüzletága ledolgozhatja az elmúlt évek mínuszait. A honvédségi tender pozitív hatásainak köszönhetően a gépipari cég lassan elmozdulhat a mélypontról – vélik elemzők.

2004. január 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A honvédségi tender konkrétumainak közzétételét követően újabb jó hírrel szolgált befektetőinek a Rába: bejelentése szerint a Suzuki új modelljéhez a győri cég szállítja 2005-től az üléseket és az ülésalkatrészeket. (Az új autó típusát és jellemzőit még a Suzuki sem hozta nyilvánosságra.) A győri cég alkatrészüzletága részére a Suzuki-szállítások létfontosságúak, az esztergomi cég korábbi modellváltása miatti megrendelés-visszaesés alaposan hozzájárult az ágazat elmúlt években nyújtott gyenge teljesítményéhez. Az alkatrészüzletág árbevétele a 2001-es 15,7 milliárd forintról tavalyra 10 milliárd forint közelébe esett vissza (a Rába tavaly júliusi prognózisa szerint), míg a Suzuki-beszállítások értéke ezen belül 7 milliárd forintról 4 milliárd forint alá süllyedt.
A mostani megrendeléssel 2005-ben a Suzuki-szállítások a Rába szerint ismét jócskán 6 milliárd forint fölé nőhetnek. Az új szerződés nyereségtartalma vélhetően viszonylag alacsony – tekintve a szállítandó alkatrészek típusát –, azonban a brit Benforddal ősszel aláírt megállapodással és a honvédségi tender pozitív hatásaival együtt az alkatrészüzletág árbevételét ismét a tavalyelőtti szintre emelheti. (A Benford-üzlet idén egymilliárd forintos pluszbevételt hozhat, a jövő évi szállítások mennyisége később dől el.) Az alkatrészüzletág veszteségei tavaly november végéig üzemi szinten 600 millió forintra rúgtak.
Bár a mostani bejelentés viszonylag kisebb jelentőséggel bír a honvédségi tenderrel kapcsolatos, két hete napvilágot látott információkhoz képest, mégis erősítik azt az elképzelést, amely szerint végre pozitív folyamatok lesznek láthatóak a győri cég gazdálkodásában – vélik elemzők. Makray Péter, az Erste Befektetési Rt. szakértője legutóbbi elemzésében az eddigi eladásról tartásra minősítette fel a gépipari papírokat. Bár véleménye szerint a tavalyi évet vélhetően a harmadik negyedéves 4,5 milliárdos veszteséghez hasonló, rekordnagyságú mínusszal zárja majd a Rába, idén azonban ez a szám jelentősen lecsökken, s jövőre nyereségbe fordulhat a cég működése. Makray szerint a piac méltatlanul hidegen fogadta a honvédségi tender részleteiről szóló bejelentést, s egyelőre nem tűnik úgy, hogy igazán díjazná az utóbbi hónapok pozitív fejleményeit. Igaz, ezek egyelőre a számokban még nem jelentkeznek.
A Rába részvényei a tegnapi kereskedésben 900 forintig emelkedtek a hír nyomán a Budapesti Értéktőzsdén, ezzel a cég kapitalizációja a jelenlegi árszinten 12 milliárd forintra rúg. Ez kevesebb, mint a Rába egy részvényre jutó saját tőkéjének 60 százaléka, amivel a kisalföldi cég papírjai a BÉT legolcsóbb részvényei közé tartoznak. Persze mérhetően csak sajáttőke-alapon.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet