Az OTP Ingatlan Alap decemberben egy csomagban megvásárolta a Budapest II. kerületi, Vérhalom utca 12-16. alatti (rózsadombi) diplomata-lakóparkban található ingatlanokat - írja az alap decemberi havi jelentése. A lakóparkban 63-224 négyzetméter közötti alapterületű lakások találhatók hat épületben, részben jó kilátással a Dunára és Pestre. Az alap célja a lakások folyamatos értékesítése hazai és külföldi magánszemélyeknek és intézményeknek. Az ingatlanokat egyébként a CD Hungary is eladásra kínálja az interneten, az a társaság, amelynek ingatlanportfóliójából az alap első ingatlanait annak idején, közvetlenül az indulás után megvásárolta. A vételárat ugyan nem közölték, de az nagy valószínűséggel 3 milliárd forint körül lehetett, mivel november vége és december vége között 3,15 milliárd forinttal nőtt az alap ingatlanainak összértéke. Az ország legnagyobb ingatlanalapjának vagyona jelenleg 19,5 milliárd forint, december végén 12,2 milliárdnyi ingatlana volt, ami a tőke 62 százalékát tette ki. A jelentésből kiderül az is, hogy kockázatainak csökkentésére határidős devizaműveleteket kötött az alap. (Az ingatlanok bérleti díját gyakorta devizában állapítják meg, különösen az irodapiacon.) Az OTP Ingatlan még novemberben előszerződést kötött egy belvárosi irodaház megvásárlására is, aminek eredményeképp idén az első negyedévben újabb jelentős méretű ingatlannal bővül portfóliója - harangozta be az alapkezelő még a novemberi hírlevélben.
A második legnagyobb, 18,2 milliárd forintnál járó ingatlanalap, a Raiffeisen Ingatlan decemberben ugyan nem zárt le egy ingatlanüzletet sem, de előszerződést kötött egy „nagyobb értékű - az alap jelenlegi mérete szempontjából is meghatározó súlyú” ingatlanra - írja az alap decemberi hírlevele. A Bloomberg hírügynökség szerint a tranzakciót két héten belül lezárhatják, értéke mintegy 4,5 milliárd forint lesz, és egy budapesti bevásárlóközpontban levő, egyelőre meg nem nevezett részesedésről van szó. Az alap csak kész és bérbe adott objektumokba fektet, fejlesztéseket a túlzott kockázat miatt nem végez, lakásokat pedig az alacsony, évi 6 százalék körüli bérletidíj-hozamok miatt nem vesz - mondta el Balogh András, az alapkezelő vezérigazgatója a hírügynökségnek.
A Raiffeisen Ingatlan Alap átlagos ingatlanhányada így decemberben alig változott, némileg meghaladta az 57 százalékot - írja a decemberi hírlevél. Hosszú távon azonban cél a 80 százalékos hányad tartása. Az alapkezelő a megemelkedett pénzpiaci hozamszintek következtében úgy döntött, hogy az alapban levő diszkontkincstárjegyeket értékesíti, és a felszabadult pénzt magasabb hozammal, azonos futamidejű pénzpiaci betétben helyezi el.
