Hektikusan ingadozva gyengülő forint és növekvő állampapír-piaci hozamok jellemezték a hazai pénzpiacot tegnap a vártnál magasabb államháztartási hiány és a pénzügyminiszter távozása nyomán. A bankközi devizapiacon délelőtt még az első hír okozott pesszimizmust, az euró kedd délutánhoz képest 4-5 forinttal is drágult, csúcspontját 265-266 forint között érte el.
A pénzügyminiszter távozásának kora délutáni bejelentése megnyugtatta a kedélyeket, az euró ára meredeken lezuhant 262,50 forint környékére, és akörül stabilizálódott a délután folyamán. Ez így is körülbelül két forinttal magasabb szint az egy nappal korábbinál. A napközbeni ingadozás is jelentős, több mint ötforintos volt, a nap elején ugyanis még kevéssel 260 forint alatt is feltűnt az euró. A dollár számottevően erősödött, legalábbis a kedden elért sokéves mélyponthoz képest, délután 206,70-206,90 forint körül járt, bő három forinttal feljebb, mint a hét második napján.
Az állampapírpiacon is eltűnt az optimizmus, az ÁKK által kora délután számított másodpiaci referenciahozamok jelentős része körülbelül annyit, 20-40 bázispontot emelkedett, mint amennyit előző nap csökkent. Ez alól csak a három hónapos és a tízéves mutatók voltak kivételek, ezeknél az emelkedés mindössze 4, illetve 7 bázispontot tett ki. Tegnap visszavásárlási aukciót rendeztek az áprilisban és októberben nagyobb összértékben lejáró - és így hirtelen nagyobb finanszírozási terhet jelentő - két államkötvény-sorozatra. Az ÁKK mindkettőből csak a befektetők által felajánlott mennyiség egy részét fogadta be, de így is 9,2 milliárd forintnyi papírt vett meg.
A bankközi forintpiacon az overnight-kamatok kissé csökkentek, évi 12,40-12,60 százalékra. A hosszabb, több hónapos lejáratok viszont ismét követték az állampapírpiacot, és kamatuk 15-30 bázisponttal emelkedett.
