Várhatóan legalább három hónappal csúszik a Petrom privatizációja - közölte tegnap Dan Popescu román gazdasági miniszterre hivatkozva a Bloomberg. A 60 ezer embert foglalkoztató román olajvállalat eladásával kapcsolatban - amely iránt a Mol is kifejezte érdeklődését - még olyan alapvető kérdések is tisztázásra várnak, hogy kit illet a földterület, amin a vállalat működik, nem beszélve a foglalkoztatottak sorsáról.
Eközben már tizenkét pályázó jelentkezését fogadta el a cseh Nemzeti Vagyonalap (FNM) az Unipetrol iránti vételi érdeklődését eddig kifejező 17 szereplőből, a többieknek még pontosítani kell ajánlatukon - közölte a cseh vagyonkezelő szóvivője a CTK cseh hírügynökséggel. Az előzetes ajánlat beadásáig alig néhány nap van hátra, január 12. után a konzorciumok felállására lesz lehetőség. A végleges lezárás várhatóan március végéig történik meg.
A CTK szerint a privatizáció folyamatába eddig hivatalosan a Mol, továbbá a cseh Agroferttel közösen a lengyel PKN Orlen jelentkezett be. A további érdeklődők között tartják számon a cseh-szlovák Penta pénzügyi befektetőcsoportot, a kazah KazMunaiGaz gázipari társaságot, a BorsodChemet, a Raiffeisenbank CEE Privat Equity Fund alapot, amelyet az amerikai AIG biztosító támogat. A sort a Romar Oil, a Lobsters, a Bohemia Best, a Kazakhan Investment Company, a Vítkovice Research and Development, a Shell és az ENI társaságok teszik teljessé.
Az érdeklődők nagy száma feltehetően annak köszönhető, hogy a 62,99 százalékban a vagyonkezelő tulajdonában álló Unipetrol valójában egy holding, amelynek cégei a legtöbb pályázót feltehetően külön-külön érdeklik csupán. A privatizációs ügylet várható összbevételét 15 milliárd koronára becsülik.
