BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A HVB Bank a BÉT legnagyobb tulajdonosa

A Számmisztika Bt. és az Inter-Európa Bank tőzsderészvényeinek megvásárlásával 10 százalék fölé növelte részesedését a Budapesti Értéktőzsdében a HVB Bank, de alapszabályi előírások miatt csak 10 százalékkal szavazhat. A bank elnöke szerint magyar bankok megvennék az MNB-től a Keler 50 százalékát.

2004. január 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A HVB Bank bejelentette, hogy a CA IB Értékpapír Rt.-t nemrég magába olvasztó pénzintézet a Budapesti Értéktőzsde Rt. legnagyobb tulajdonosává lépett elő. A HVB novemberben megvásárolta a - hírek szerint egy volt bróker érdekeltségi köréhez tartozó - Számmisztika Bt. 1,07 százalékos és az Inter-Európa Bank 2,23 százalékos tulajdoni hányadát. A bank jelenleg 560 ezer 840 BÉT-részvénnyel rendelkezik, amely a teljes alaptőke 10,35 százaléka.
Szalay-Berzeviczy Attila, a HVB értékpapír-üzletágának igazgatója a tranzakció kapcsán hangsúlyozta, hogy a bank az egész közép-kelet-európai térségben meghatározó szerepet játszik az értékpapír-kereskedelem, vagyon- és letétkezelés terén, ezért ezután is megtesz mindent azért, hogy támogassa a magyar értékpapírpiac fejlődését. A bank - közleménye szerint - „nem pusztán pénzügyi invesztíció céljából vásárolja a BÉT részvényeit, hanem biztosítani kívánja, hogy a BÉT és így a börze által 25 százalékban birtokolt Keler Rt. is szakmai kezekben maradjon.”
A pénzintézet Kelerrel kapcsolatos távolabbi terveit jelzi, hogy Matthias Kunsch vezérigazgató jelezte: a HVB is támogatja az értékpapír-műveletekben érdekelt hazai bankok kezdeményezését, amely az MNB tulajdonában lévő 50 százalékos Keler-pakett megvételére irányul.
Az 1993-ban az MNB 50, a két tőzsde 25-25 százalékos részesedésével alapított és azóta csak saját nyereségéből növekvő (most már 12 milliárd forintos saját tőkével bíró) központi elszámolóház nemrég szakosított pénzintézeti jogosítványt kapott, ezáltal bizonyos értelemben közvetlen konkurensévé vált a letétkezeléssel is foglalkozó bankoknak. A Keler alapításakor a három tulajdonos hosszú távú együttműködésben egyezett meg, amelynek része az egymás részvénypakettjére kölcsönösen biztosított elővételi jog.
A BÉT hatályos alapszabálya szerint egyetlen részvényese sem rendelkezhet 10 százaléknál nagyobb szavazati aránnyal a társaságban. Ennek alapján a HVB nem szavazhat a közgyűlésen minden részvényével. (A tilalom persze annulálható, ha eladja valakinek a többletet..) A NAPI Gazdaság kérdésére Horváth Zsolt, a BÉT Rt. vezérigazgatója elmondta, a 10 százalék feletti részesedést a szavazás szempontjából ugyanúgy nem veszik figyelembe, mintha ott sem lenne valaki a közgyűlésen. Ezáltal - ha minden más részvényes megjelenik a közgyűlésen - mindenki szavazóereje egyharmad százalékkal növekszik.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet