Négy szűk esztendő után ismét túllépte az ezermilliárd forintot a Budapesti Árutőzsde árfolyamértéken számított teljes forgalma - mondta a NAPI Gazdaságnak Bánhidi Ferenc, a BÁT Rt. vezérigazgatója. Az elmúlt évben a gabonaszekció határidős forgalma csaknem másfélszeresére bővült, és megközelítette a 73 milliárd forintot. Különösen októberben és novemberben volt élénk a piac, e két hónapra esett az éves forgalom több mint egyharmada. Az éves forgalom nagyobbik részét (árfolyamértéken 41,3 milliárdot) a kukoricakontraktus hozta, 22,1 milliárd forintot a búzakontraktus. A forgalom bővülése jórészt az árak emelkedésének volt köszönhető, az ügyletek száma ugyanis egyötödével csökkent, és a kontraktusban mért forgalom alig 6 százalékkal nőtt.
A határidős gabonapiac mellett élénk volt az opciós gabonapiac is, az 1,2 milliárdos forgalom fele-fele arányban oszlott meg a búza és a kukorica között.
Az igazi robbanás a pénzpiacon történt. A forint hektikus mozgásának köszönhetően a 2002-es 331 milliárd forintról tavaly 973 milliárd forintra bővült a devizaszekció forgalma. Ebből 108 milliárd jutott az opciókra. A határidős piacon minden harmadik üzletet euróra kötötték, de népszerűvé vált az egyhetes eurókontraktus is (a teljes forgalom csaknem 23 százalékával). A svájci frankra és a jenre az üzletek 5-5 százaléka, a teljes forgalom 4-4 százaléka jutott.
A devizaopciók közül messze az euróopció bizonyult a legnépszerűbbnek, e termék vitte el az opciós piac forgalmának 95 százalékát. A határidős piacon az összforgalom egyharmadát adó november-decemberi, illetve a forgalom 28 százalékát adó május-júniusi időszak volt a legpezsgőbb.
