Nyereségbe ugyan nem fordítják, de jelentősen csökkenthetik a Rába-csoport ez évre várt veszteségét a tegnap bejelentett kormányhatározat nyomán várható újabb honvédségi megrendelések - vélik a NAPI Gazdaság által megkérdezett elemzők. A kormány friss határozata felhatalmazza a Honvédelmi Minisztériumot arra, hogy a Rába Jármű Kft.-vel aláírja a 2004. és 2005. évi gépjárműszállításokra vonatkozó kiegészítő megállapodást, és azokra 9,6, illetve 12,8 milliárd forintnyi kötelezettséget vállaljon. Így a Rába a tavalyi mintegy 1,5 milliárd forint után idén már 13,8 milliárd forint értékben szállíthat járműveket a honvédségnek (korábban már bejelentettek egy 90 teherautó szállításáról szóló szerződést, 4,2 milliárd forint értékben).
A határozatban szereplő összegek kifizetése a szállításokhoz képest maximum egy évet csúszhat, ezt azonban a Rába - tekintve, hogy állami kötelezettségvállalás áll a háttérben - vélhetően különösebb nehézség nélkül meg tudja finanszíroztatni. A megrendelések várható nyereségtartalmáról egyelőre nehéz közelebbit tippelni, ugyanis nem lehet tudni azok összetételét. Nyilván az olyan járművek esetében, amelyek teljes egészében a Rábánál készülnek, magasabb nyereséggel lehet számolni. Tizenegy százalékos feltételezett átlagos fedezet azonban a megrendelés nagyságrendje ellenére sem lenne elegendő ahhoz, hogy a Rába idei gazdálkodása pozitív legyen - mondta Daróczi Andor, a Concorde Értékpapír Rt. elemzője, aki az új üzlet ellenére is egymilliárdot meghaladó veszteségre számít a gépipari vállalatnál 2004-ben.
