A 2003-as esztendő első hónapjaiban aligha gondolták volna a befektetők, hogy hosszú idő óta legjobb évük előtt állnak a világ részvénypiacai. Igaz, volt honnan emelkedni, a 2000 közepe óta több-kevesebb intenzitással brummogó medve épp az év első hónapjaiban juttatta mélypontra az árfolyamokat. Az év nyertesei többnyire éppen azok a szektorok voltak, amelyeket leginkább sújtott a tech-lufi kipukkadása, vagyis a technológia és a telekommunikáció. A szektor cégei ugyanis általában szigorú költségcsökkentő intézkedéseket vezettek be és jócskán lefaragták adósságállományukat, s ezzel annak ellenére visszanyerték a befektetők bizalmát, hogy árbevételüket és nyereségességüket általában csak kisebb mértékben tudták növelni. (Persze az impozáns növekedéshez a többi szektorhoz képest rendkívül alacsony bázis is hozzájárult.)
Ezek után nem meglepő, hogy a fejlett világ legjobban teljesítő részindexei 2003-ban a technológiai, távközlési és a pénzügyi szolgáltatói indexek voltak.
Míg az irányadó New York-i Dow Jones 25, az S&P 500 pedig 26 százalékot emelkedett, addig a Nasdaq Composite-tal 50 százalékot kereshetett - dollárban - az, aki 2002 utolsó kereskedési napján az index kosarának megfelelő vételi pozíciót nyitott. A Nasdaq szektorindexei közül a telekommunikációs 67, az egyéb pénzügyi szektor 71 százalékkal erősödött, míg például a biztosítói ágazat csak 21 százalékkal. A Philadelphia Semiconductor index pedig 76 százalékkal nőtt egy év alatt.
Európában a német részvénypiacon lehetett a legtöbbet keresni, a DAX 37, dollárban számolva pedig 64 százalékkal emelkedett. Dollárban a spanyol IBEX és a svéd OMX ért el még valamivel 50 százalék feletti teljesítményt (az év egészében az amerikai deviza 20 százalékkal erősödött az euróhoz képest). A londoni FTSE 13, a párizsi CAC pedig 15 százalékos növekménnyel zárta az évet. Nem tettek rossz lóra, akik a japán részvénypiacot részesítették előnyben, a Topix 24 (dollárban 37), a Nikkei 225 pedig 24,5 (dollárban 38) százalékkal kapaszkodott fel. A Hongkongban befektetők sem panaszkodhattak, a Hang-Seng 34 százalékkal nőtt.
A legjobb teljesítményt a fejlődő piacok érték el. Dél-Amerikában fej fej mellett a venezuelai tőzsde indexe és a brazil Bovespa vitte a prímet 140, illetve 141 százalékos, dollárban mért erősödéssel, de az argentin Merval is 137 százalékos növekményt ért el. Délkelet-Ázsiában a thaiföldi tőzsde szerepelt a legjobban, 133 százalékos teljesítménnyel.
Az impozáns számok mögött szinte eltörpül a visegrádi országok tőzsdéinek teljesítménye. A BUX 21 százalékkal (dollárban 31), a varsói WIG 45-tel (48), a prágai PX-50 pedig 43 százalékkal (65) emelkedett. A Jukosz-ügy óta jelentősen visszaeső orosz RTS még mindig 73 százalékkal áll magasabban, mint egy évvel korábban, a dollárban számolt index 58 százalékos emelkedést mutat. A kelet-európai térségnek is akadtak igazi gyöngyszemei: a litván tőzsde indexe például 156 százalékkal ment fel, a bolgár Sofix pedig dollárban 198 százalékkal emelkedett, amivel a szófiai tőzsde a 2003-as év legjobban teljesítő részvénypiaca címet érdemelte ki.
