Száznyolc pontos BUX-eséssel búcsúzott szilveszter napján a 2003-as év, ám a 9380 pontos év végi záró BUX így is 20,3 százalékkal magasabb a 2002. évi záróértéknél. Különös egybeesés, hogy lapunk számítása szerint a Budapesti Értéktőzsde összesített tavalyi forgalma (nem duplikáltan számolva 2218 milliárd forint) is éppen ilyen mértékben, 20,3 százalékkal haladja meg a 2002-es szintet.
A BUX az év során egy nagyívű hullámvonalat írt le, de a 7914 pontos tavaly januári évkezdethez képest összességében erősödött. Az évet - a januári forint elleni spekuláció kivédése idején - enyhe eséssel kezdte, majd március 5-én egy napra még a hétezres szint alá is beesett (6990-ig). Innen jó 1400 pontos korrekció következett, amelyet június elején a forintnak az MNB sáveltolását követő gyengülése szakított félbe. A hó végéig 8400-ról 7800-ig esett vissza a BUX, de július elején ismét átlépte a nyolcezres, majd egy masszív emelkedés után augusztus végén a kilencezres szintet. Az év legmagasabb záróértéke (október 14-én) 9914 pont volt, a tízezres határt ezúttal sem sikerült áttörni. (A 2000. márciusi történelmi maximumtól 5 százalékra történt a forduló.) Október közepétől lassú és nem is egyenletes lejtmenet kezdődött, amely decemberben erősödésbe csapott át. Az év utolsó napján azonban 108 ponttal esett az index.
Az óév utolsó, 9-től csupán délig tartó tőzsdenapján a forgalom is ennek megfelelően (1,6 milliárd forint) alakult, és inkább a hazai befektetők voltak aktívak. A blue chipek árfolyama csekély érdeklődés mellett lefelé tartott, az áramszolgáltatókat viszont valaki lelkesen vette, ám lehet, hogy csupán az év végi záróár volt fontos egy vagyon- vagy alapkezelőnek. Vélhetően a kedvező záróár motiválta az FHB váratlan rallyját is, a tőzsde újonca 4220 forinton, a kibocsátási árfolyamtól alig 1,8 százalékkal elmaradva - és az előző naphoz képest 225 forinttal drágulva - zárta az évet.
Az utolsó nap rosszul teljesítő nagy papírok közül az évet 24 ezer 555 forinton záró Richter örvendeztette meg tavaly a legnagyobb nyereséggel tulajdonosait. A főként az amerikai piacon mesebeli forgalomnövekedést produkáló gyógyszergyár - amely 2003 első kilenc hónapjában az előző évi rekorderedményét 25,1 százalékkal szárnyalta túl - 15 ezer forinton kezdte az évet, és ostromolta a 27 ezres szintet is. A Mol és az OTP 2003-as árnövekedése szinte pontosan megfelelt az indexének (ami nem meglepő, hiszen a BUX-kosár csaknem felét adják), bár mindkét részvény átlépett egy-egy bűvös határt - a hétezrest, illetve a háromezrest - évközben. Az utolsó napon is elég gyengén szereplő Matáv viszont 25 forintos veszteséget produkált tavaly. (A telekom-papír utolsó napi 65 milliós forgalma is negatív rekordnak számít.) A Matáv gyengélkedése immár krónikus, a mobilszegmens szárnyalása a végéhez közeledik, a hagyományos telefónia legfeljebb stagnál, így nem meglepő, hogy a papír 1997-es bevezetése óta még sohasem zárt ilyen alacsonyan év végén.
A közepes méretű társaságok közül néhányan egészen kiugró - duplázást is meghaladó - áremelkedést tudnak felmutatni. A BorsodChem árfolyama 5160 forintról 14 100-ra, a Graphisofté 598-ról 1293 forintra, a Braué 5400-ról 12 800-ra emelkedett. Utóbbi persze a húszezres szintet is elérte a magyar kisbefektetőket felháborító, 12 800 forintos - egyelőre felfüggesztett - vételi ajánlat meghirdetése előtt. A másik vegyipari részvény, a TVK viszont mintha be lenne betonozva a 4000 forintos szint közelébe, igaz, a 2002-es záróárat csaknem ismétlő 3955 forintos szilveszteri záróárat egy mindössze egydarabos kötés állította be (ennyi volt az egész napi forgalom).
Az áramszolgáltatók közül - részben az utolsó napi rally nyomán - ketten, az Elmű és a Dédász a BUX-indexét meghaladó, 33 százalékos éves növekedést tudnak felmutatni. A többieknél likvidebb - ezért az utolsó nap is csak kisebb mértékben elmozduló - Démász egy év alatt mindössze 700 forintot drágult, az Elműnél gyengébb eredménykilátásokkal kecsegtető Édász pedig lényegében stagnált tavaly. A magas osztalékkal kecsegtető árampapírok ára a 12-13 százalékos osztalékhozam-elvárásoknak megfelelően állt be.
Tavaly egy részvény névértéke változott, a Globust negyedelték. A konzervpapír ennek figyelembevételével 18 százalékkal drágult, ám ez teljes egészében az első öt hónapra esett. A két újonc, a két sorozattal is parketten lévő Forrás és az FHB a bevezetés óta inkább lefelé tart, bár a jelzálogbank az utolsó nap látványosan felfelé ugrott. A vesztesek között az értéke felét elvesztő - de saját tőkéjéhez képest még így is megdöbbentően sokat érő - Humet és a befektetői vágyálmokat deramciclane-kudarcával szétfoszlató Egis szerepel. A kisebbik gyógyszerpapír tavaly ilyenkor még alig ezer forinttal volt olcsóbb a Richternél, idén viszont már 16 ezer forintra tágult közöttük az olló.
Forgalom szempontjából is jó év volt a tőzsde számára 2003. Évek óta először nemhogy csökkent - de a két Forrás és az FHB bevezetésével 52-re nőtt a bevezetett részvények száma. A részvényforgalom 23 százalékkal nőtt és megközelítette az 1850 milliárd forintot. (A kötéseket egyszeresen figyelembe véve, ami persze eltér a BÉT 1990-től 2002-ig követett duplázós gyakorlatától.) Ez ugyan a 2000-es év forgalmának mindössze 54 százaléka, de a tendencia legalábbis biztató. (Ehhez sok egyéb mellett a magánszemélyek tőzsdei nyereségének adómentessé tétele is hozzájárult.) Az állampapírok ha nem is tértek vissza a parkettre (forgalmuk az 1999-es szint 4,5 százalékát sem éri el), de legalább a tavalyi szinthez képest lassult az esés. A kieső állampapír-forgalmat legalább részben ellensúlyozza a jelzáloglevelek felfutása, forgalmuk tavaly megötszöröződött.
A kárpótlási jegyek az év első felében reneszánszukat élték a parketten, a 4 milliárdot meghaladó jegyforgalom 97 százaléka a Forrás-cserét megelőző hónapokra esett.
A tőzsdetagok köre sem szűkült tavaly, a 33 tag nagyobbik fele - több beolvasztás után - immár bank. A forgalmi toplista 2002 óta annyiban változott, hogy a Cashline a hetedikről feljött a második, a Concorde a másodikról - egy hajszállal - visszacsúszott a negyedik helyre. Az Erste őrzi előző évi első, a CA-IB-t beolvasztó HVB pedig a harmadik helyét. A K&H év eleji hatalmas forgalma az éves lista ötödik helyére volt elég, a brókerház a nyár vége óta az ismert okok miatt kiesett a versenyből. A forgalmi koncentrációt jelzi, hogy a nem kereskedő MNB-n kívül 32 tőzsdetagból tíz adja a forgalom 72 százalékát. Három cég lényegében már nem működik (éves forgalma nem éri el az egymilliárdot), másik három 4-6 milliárd közötti forgalomból próbál meg megélni.
A brókercégek konszolidációja - amely az 1997 őszi orosz pénzügyi válság keltette hullámveréssel indult - idén valószínűleg lezárul, a piacon komolyabb pozícióval rendelkező három nagy magánbrókerház (Cashline, Concorde, Buda-Cash) biztosan, a közepesek (Equitas, Quaestor) valószínűleg megmaradnak. A bankok között viszont folytatódik a beolvadási hullám; a legfrissebb hír, hogy az Erste átveszi a Postabank Értékpapír ügyfeleit. 2004 végére 25 körüli tőzsdetag bonyolít majd le a tavalyinál vélhetően jelentősen nagyobb forgalmat az addigra valószínűleg már árutőzsdei szekcióval is kiegészülő tőzsdén.
