BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az év utolsó napján kiszervezett a Mol

2004. január 4. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol százszázalékos tulajdonú leányvállalataiba szervezte ki az év utolsó napjával gázüzletágának eszközeit. A tranzakcióval jelentősen emelkedik a három leánycég jegyzett tőkéje, az eszközök egy része ugyanis apport formájában kerül át hozzájuk, nagyobb részüket viszont értékesíti részükre a Mol. Az akció után a Mol földgáztárolói tevékenységét ellátó Mol Földgáztároló Rt. jegyzett tőkéje 6,6, a földgázellátói tevékenységért felelős Mol Földgázellátó Rt.-é 5,8, míg a Mol Földgázszállító Rt.-é 13,2 milliárd forintra nő. Az apport, és a - vélhetően jóval nagyobb értékű - adásvétel valós piaci értéken történik, így ez és az eszközök könyvekben szereplő értéke közötti különbség jelentős egyszeri nyereséget fog jelenteni az olajipari társaság számára (a gázárrendeletek csak a szállításban és a tárolásban lekötött eszközök értékét 287 milliárd forintban határozták meg). Ez azonban csupán a magyar számviteli elveknek megfelelően összeállított kimutatásokban fog szerepelni, a csoport IRFS szerinti beszámolójában nem. A nemzetközi elvek alapján készült beszámolókban nem nyereségként jelentkezik az adásvétel és az apport hatása, viszont az eszközök megemelkedett értéke a jövőben növeli a csoporton belül elszámolt amortizációt - s csökkenti a leányok adóalapját -, s ez a halasztott adó-eszközök jelentős növekedését vonja maga után a mérlegben.
Az adásvétel és az apport múlt évre időzítésének egyszerű oka lehetett: 2003-ban még 100 százalékos társasági nyereségadó-kedvezményt élvezett a vállalat, idén azonban már nem. Az apport és az adásvétel általános forgalmi adójával kapcsolatban a Mol közleménye szerint az olajcég beszámítással él majd.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet