BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az albán pénzügyminisztérium a Raiffeisennek adná az ATP-t

Az OTP-nek az ATP-re beadott 119 millió dolláros ajánlatával szemben az albán pénzügyminisztérium az osztrák Raiffeisen 95 millió dollárt és egy koszovói bank apportját tartalmazó ajánlatának elfogadását javasolja. Az OTP még bízik a kormány kedvező döntésében, ellenkező esetben a bírói út sem zárható ki.

2003. december 18. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Két ajánlat érkezett tegnapelőtt délután az albán pénzügyminisztériumba az Albán Takarékpénztár (ATP) 100 százalékos részvénycsomagjára kiírt pályázat keretében. Az OTP határidőre érkezett ajánlatában 119 millió dollár készpénzt kínált a bankért, a Raiffeisen Bank - amely negyedórával a határidő lejárta után adta be pályázatát - 95 millió dollár készpénz mellett egy 31 millió dollárra taksált apportot is vállalt: a Raiffeisen-tulajdonban lévő Koszovói Takarékpénztárat apportálná bele az Albán Takarékpénztárba.
Wolf László, az OTP akvizíciókért felelős vezérigazgató-helyettese Tiranából a NAPI Gazdaságnak azt nyilatkozta, hogy az OTP nem tudta elfogadni az albán PM által javasolt szerződéstervezetet. Ez a nemzetközi gyakorlattal több ponton ellentétes volt, elsősorban a zárás és a vevő birtokba kerülése közötti időszak cselekményeire vonatkozó eladói szavatosság terén. Az OTP sérelmezte azt is, hogy az ATP mintegy 20 millió dollárra tehető állóeszköz-állományát nem támasztották alá friss tulajdoni lapok, illetve leltárak. Az albán fél mind az OTP által javasolt garanciáktól, mind az ár módosításától elzárkózott.
A kiszivárgott hírek szerint először a Raiffeisen is nehezményezte az eladó által diktált szerződési feltételeket, ám később - már bőven a határidő után - változtatás nélkül elfogadta az albán tervezetet. Amint Wolf László a NAPI Gazdaságnak elmondta, az OTP 119 millió dolláros vételi ajánlata értékarányos volt, éppen ezért ragaszkodtak a hasonló ügyleteknél megszokott nemzetközi normákhoz.
Adott esetben a nagyobb vevői kockázatot jelentő albán feltételek is vállalhatók lettek volna, de természetesen alacsonyabb ajánlati ár mellett.
Az OTP szerint az, hogy az albán pénzügyminisztérium a Raiffeisennel való szerződéskötést javasolja az albán kormánynak, a pályázati kiírás megsértését jelenti. Az OTP jogi szakértők bevonásával vizsgálja a privatizációs tender érvényességét, és nem zárja ki annak lehetőségét, hogy kárát jogi úton próbálja meg megtéríttetni.
A verseny ugyanakkor még nincs teljesen lefutva. Az albán sajtóban is többen bírálják a pénzügyi tárca eljárását (felvetve, hogy egy Raiffeisen-tulajdonú bank apportálása egy, a Raiffeisen által éppen megvett bankba talán nem teljesen ugyanaz, mint ha a vételárat az eladó kapná), és a végső szót az eladás ügyében a kormány mondja ki. Az albán kormány heti rendes ülését csütörtök este tartja, de nincs információ arról, hogy a tegnapi ülés napirendjére felvették volna az ATP eladását. Az viszont nem túl biztató, hogy az OTP vezérigazgató-helyettesének az eljárást kifogásoló panaszát az albán pénzügyminiszter tegnap nem vette át személyesen.
Az OTP tőzsdei árfolyamát nem érintette kedvezőtlenül az albán akvizíció esetleges kútba esése, a befektetők láthatóan nem az ATP megvételét tekintik az OTP egyetlen esélyének...

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet