Az OTP Bank tegnap bejelentette, hogy kötelező érvényű ajánlatot nyújtott be az Albán Takarékpénztár (ATP) valamennyi részvényére. Ez az ár mellett minden lényeges feltételt is tartalmaz, beleértve az adásvételi szerződés tervezetét is.
Az albán kormány szeptember 23-án tette közzé az ATP - a három és fél milliós lélekszámú ország legnagyobb bankja - részvényei 35-100 százalékának eladására vonatkozó pályázatát. Az OTP - szlovák és bolgár sikereket aratott - akvizíciós csapata október 20-án benyújtotta az előzetes szándéknyilatkozatot, majd novemberben töviről hegyire átvizsgálta a bankot. Az ATP 300 ezer ügyféllel rendelkezik, a lakossági betétállomány 60 százalékát mondhatja magáénak. Mérlegfőösszege az év közepén meghaladta az 1,4 milliárd eurót, ám tőkésítettsége alacsony, a mérlegfőösszeg alig 3 százaléka. Ennek megfelelően jövedelmezősége igen magas, az első féléves adatokból számított sajáttőke-arányos nyeresége 44 százalék, szemben az OTP 40 százalék alatti mutatójával.
Az ATP másik kérője korábbi információk szerint a Raiffeisen Bank, az a pénzintézet, amely Albánián kívül a régió szinte valamennyi országában rendelkezik már hídfőállással. Megfigyelők szerint éppen ezért valószínű, hogy az OTP számára a tiranai bevásárlás fontosabb, mint konkurensének. Ugyanakkor a vad árverseny ellen hat, hogy az OTP eddig meglehetősen prudensen árazta ajánlatait.
A bank várható vételára valahol a 100-150 millió euró közötti tartományban várható, a felső érték már a jövőbeli növekedést illetően igen optimista feltételezéseket igényel. Akárhogyan is, az ATP megvétele az OTP számára néhány havi nyereségből finanszírozható üzlet, úgyhogy könnyen elképzelhető, hogy ha sikerül, akkor sem ez lesz 2004 egyedüli akvizíciója.
