BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre eladják a Richter negyedét

László Csaba pénzügyminiszter tegnap bejelentette, hogy jövőre az ÁPV eladja a tulajdonában lévő 25 százaléknyi Richter-részvényt. A váratlannak nem nevezhető hírre 8 százalékot esett a gyógyszerpapír tőzsdei kurzusa.

2003. december 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Régóta érlelődő bejelentést tett a pénzügyminiszter tegnap: jövőre az ÁPV értékesíti a tulajdonában lévő 25 százalékos Richter-pakettet. A bejelentésre 2100 forintos áreséssel reagált a részvény piaca, a papír 24 300 forinton fejezte be a kereskedést. Ez 3080 forinttal maradt el a múlt héten elért történelmi maximumtól.
Az ÁPV tulajdonában 4 millió 659 ezer Richter-részvény van, a pakett értéke a tegnapi záróáron 113 milliárd forint. A bejelentés előtt a csomag még 10 milliárddal többet ért, de az eladás híre érthetően lenyomta az árfolyamot. Maga az eladás nem váratlan hír, korábban már többször elhangzott, hogy ebben a kormányzati ciklusban piacra kerül - a Mol mellett - a Richter-pakett is. A legutóbbi (14 600 forinton végrehajtott), 1997. májusi kibocsátás során az ÁPV vállalta, hogy 2000. december 31-ig nem értékesíti a részvényeit. A moratórium lejárta óta legalább félévente egyszer felröppent az eladás híre, de a cég vezetése eddig sikerrel tudta - a színfalak mögött - megakadályozni az állam kiszállását a legsikeresebb magyar gyógyszercégből.
Beke Zsuzsa, a Richter PR-vezetője a NAPI Gazdaságnak elmondta, sem az ÁPV-től, sem a pénzügyi tárcától még nem keresték meg a társaságot az értékesítéssel kapcsolatban. Mindenképpen pozitívumnak tartja, hogy a kormányzat nem egyben, szakmai befektetőnek, hanem pénzügyi befektetőknek kívánja értékesíteni a részvényeket. Ez megadja a lehetőséget a Richternek függetlensége megtartásához. A Richter stratégiai befektető nélkül is kiváló eredményeket tudott elérni a privatizáció kezdete óta eltelt évtizedben, legutóbbi háromnegyed éves jelentése 24,8 milliárd forintos nettó eredményről számolt be.
A Richter sorsa a kormányzatnak azért sem lehet közömbös, mert a cég a kutatás-fejlesztési ráfordítások terén is első az országban, tavaly több mint 8 milliárdot költött e célra. A cég számításai szerint tavaly 38 milliárd forinttal járultak hozzá a nemzetgazdaság céljaihoz, a 8 milliárdos kutatási büdzsé mellett 17,4 milliárd forint értékű beruházást valósítottak meg és 13 milliárd forintot fizettek be az APEH és a tb kasszájába.
A Richter alapszabálya elég erős felvásárlás elleni védműveket tartalmaz. Huszonöt százaléknál nagyobb tulajdont csak úgy lehet szerezni, ha valaki a hathavi tőzsdei árfolyam 150 százalékán vásárolja ki a többieket és addig is 5 százalékonként be kell jelenteni a tulajdonszerzést. Igaz, ez az előírás a tőkepiaci törvény előírásai miatt jövőre várhatóan alaposan fellazul, s legalábbis ár tekintetében nem tartalmaz majd extra védelmet a többi nyilvános társaság szabályozásához képest.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet