BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ingatlanban és energetikában erősítene a VCP

Közép-Európa vezető független befektetési házai közé nőtt föl az 1998-ban alapított Vienna Capital Partners - hangzott el egy tegnapi sajtótájékoztatón. A BorsodChemben, a TVK-ban és a Molban is részesedéssel rendelkező osztrák cég jelenleg az ingatlanpiacban és az energetikában lát fantáziát.

2003. december 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az ingatlanpiacon és az energetikában lát vonzó befektetési lehetőségeket a Vienna Capital Partners AG, a BorsodChem Rt. többségi és a TVK jelentős tulajdonosa. Heinrich Pecina, a társaság vezetője (senior partnere) tegnapi sajtótájékoztatóján ismertette a sajtóban sokszor az orosz befektetőkkel azonosított cége eddigi tevékenységét és stratégiáját. A VCP-t Pecina 1998-ban, volt CA-IB-s kollégáival közösen alapította, s a vállalkozás összesen kétmilliárd euró értékben végrehajtott eddigi tranzakcióival a mendzsment értékelése szerint Közép-Európa vezető független befektetési házai közé küzdötte fel magát. Irodái vannak Bécsben, Madridban, Zágrábban és Varsóban, s elsősorban a közép-európai régió és az egységesülő Európa határokon átívelő tranzakcióira koncentrál. A társaság vállalati pénzügyekkel (például felvásárlásokhoz, forrásbevonásokhoz tanácsadás), vagyonkezeléssel és private equity tevékenységgel foglalkozik. Ez utóbbi keretében alkalmi befektetési lehetőségek után kutatva fekteti be partnerei tőkéjét. Az egy-egy projekthez szükséges tőkét emellett kockázati tőkealapok, intézményi befektetők bevonásával teremti elő, akikkel alkalmanként projekttársaságokat is létrehoz. A VCP felépítése Pecina megítélése szerint tipikus angolszász befektetési banki struktúrának felel meg, ám banki engedéllyel nem rendelkezik.
A VCP a csatlakozó országokban jelentős növekedési potenciált lát az EU-nál tartósan 2-3-szor magasabb gazdasági növekedés és az alacsonyabb adók és munkaerőköltségek miatt. Ezt a lehetőséget az idő rövidsége miatt még nem ismerték fel, illetve nem aknázták ki a fejlett országok befektetői, s az osztrák társaság ezt az esélyt szándékozik kihasználni.
Az ideális befektetési célpont jól vezetett, alulértékelt társaság, amelynél nincs szükség jelentős átstrukturálásra, emellett jó növekedési kilátásai vannak. Ez jelenthet belső növekedést, hatékonyságjavulást vagy akvizíciókat is. A VCP a BorsodChemben mindezeket az elvárásokat megtalálta. Pecina hangsúlyozta, hogy a BC-nél megtartották a menedzsmentet és mindent megtettek, hogy a cég növekedni tudjon. Az 5300 forintos részvényenkénti árat, amin vételi ajánlatot tettek, nagyon kedvezőnek értékelte (erről a felajánló kisrészvényesek talán kissé másként vélekednek), hiszen már akkor is 10-15 ezer forintot tartott reális árfolyamnak. A BorsodChem saját tőkéje azóta 74-ről 96 milliárd forintra nőtt és idén kilenc hónap alatt ért el akkora EBITDA-t (16,9 milliárd forint) mint 2000-ben egy év alatt. Mindezt úgy, hogy az elmúlt két-három év világszerte nagyon rossz időszaknak számított a vegyiparban. A következő két-három évben viszont általános vélekedés szerint fellendülés következhet. A BorsodChemet a jövőben is szeretnék tőzsdén tartani, s támogatják a társaság akvizíciós törekvéseit. Jelenleg két felvásárlási célpont van a régióban, a román Oltchim, amelynek privatizációját várhatóan a jövő év elején újra kiírják, és az Unipetrol-csoport tagvállalata a cseh Spolana.
A VCP nem kívánja növelni 2,8 százalékos Mol-részesedését, ám jó befektetésnek tartják az olajipari részvényt. Pecina véleménye szerint a Mol részvénye jelenleg alulértékelt, egy-másfél éves távlatban szignifikáns emelkedés várható. Újságírói kérdésre válaszolva Pecina elmondta, a TVK-részesedéssel kapcsolatban készek minden lehetőség megvitatására. Arra a kérdésre viszont nem akart konkrét választ adni, hogy mi lenne az a minimális ár, amelyen már kiszállnának három magyar befektetésükből, s lakonikusan csak annyit mondott, annál jobb, minél magasabb.
A VCP jelenleg Magyarországon az ingatlant és az energetikát - az energia előállítását, szállítását, kereskedelmét - látja a legígéretesebb befektetésnek, s nem zárható ki, hogy a közeljövőben újabb magyarországi befektetésről számol majd be.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet