BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Budapesti Árutőzsde a BÉT-be integrálódna

Az árutőzsde és az értéktőzsde tevékenységének integrálását tűzte ki célul a Budapesti Árutőzsde rendkívüli közgyűlése. Ha a másik oldalon is megvan a megfelelő fogadókészség, akár már 2004-ben létrejöhet az egységes magyar tőzsde.

2003. december 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Budapesti Árutőzsde Rt. tegnapi rendkívüli közgyűlése kifejezetten konstruktív légkörben zajlott, a 13 napirendi pontot a 92 százalékos arányban megjelent tulajdonosok négy óta alatt vitatták meg és a legfontosabb, az árutőzsde jövőjét meghatározó pontban 90 százalékot meghaladó arányú döntés született - mondta lapunknak Török Sándor, a BÁT Rt. elnöke.
A közgyűlés napirendjén részvényesi indítványra szerepelt a döntés a BÁT és a BÉT működése integrálásának elveiről. Ennek kapcsán - másfél órás vita után - a részvényesek meghatározták azokat az alapelveket, amelyek érvényesülésével álláspontjuk szerint létrejöhet az egységes tőzsde. Az árutőzsde tagjai önálló árutőzsdei szekciót szeretnének a leendő integrált tőzsdén belül, amely saját maga autonóm módon alakíthatja szabályzatait, hasonlóan a jelenlegi szekciókhoz. Az integráció egyik előfeltétele lenne, hogy az átvevő tőzsde legalább öt évre garantálja az árutőzsdei tevékenység nyílt kikiáltásos formában való működését. Erre - mint a vitában elhangzott - kiválóan alkalmas lehet a BÉT jelenleg csak számítógép-tárolásra használt tőzsdeterme, amelyet 1990-ben a magyar állam amúgy is kifejezetten tőzsdei tevékenység céljára adott az intézmény használatába. A BÁT elnöke elmondta, hogy a Keler Rt.-ben meglévő 25 százalékos tulajdonrész eladása is szerepel a lehetőségek között.
A vita során kiderült, hogy a korábban többek által felvetett fúzió jogi szempontból nehezebben kivitelezhető, mint az integráció, amely - kedvező esetben - 2004-ben, éppen 140 évvel az első Budapesti Áru- és Értéktőzsde megalakulása után meg is valósulhat. Ehhez természetesen a két tőzsde tulajdonosainak minősített többségű döntése szükséges, ehhez a folyamathoz tette meg most az első lépést a BÁT.
A közgyűlés döntött saját részvények vásárlásáról is. A határozat szerint a BÁT igazgatósága február 15-éig fogadja a felajánlásokat 33 ezer 333 forintos limitáron, legfeljebb a 600 milliós jegyzett tőke 10 százaléka erejéig. A BÁT elnöke hangsúlyozta, hogy a limiten belüli vásárlásra a BÁT készpénzvagyona fedezetet nyújt, de a határozat önmagában nem jelent vételi kötelezettséget. Az alapszabály ugyancsak túlnyomó többséggel elfogadott módosítását zömmel a BÁT székhelyváltozása tette szükségessé.
Személyi kérdések is szerepeltek a közgyűlés napirendjén. A BÁT tulajdonosi köre a szeptember 11-én bejegyzett rt.-vé alakulás óta alapvetően változott meg, az akkori részvényesek csaknem háromnegyede eladta részvényét és 4 egyenként tíz százaléknál nagyobb új tulajdonos - köztük a BÉT-en aktív Cashline Rt. és a vállalatfelvásárlásairól ismert Arago Holding - jelent meg a színen. Valószínűleg e változásokkal összefüggésben két-két it- és fb-tag mondott le korábban. Helyükre az igazgatóságba Juhász Pétert, a BB és a New York Bróker egykori brókerét és Bugár Csabát, a Magyar Követeléskezelő Rt. volt vezérigazgatóját, a felügyelőbizottságba Gránicz Jánost, az Arago Holding vezérigazgatóját és Korányi G. Tamást, a BÁT-on 12,7 százalék erejéig tulajdonos Baál Kft. ügyvezetőjét, lapunk tőzsdei rovatvezetőjét választották. A felügyelőbizottság Gránicz Jánost választotta elnökké.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet