Csütörtökön végre a boldog békeidőkhöz hasonlított az állampapírpiac - persze az akkoriaknál jóval magasabb hozamszintek mellett. A megnyugvás leginkább annak volt köszönhető, hogy a 12 hónapos diszkontkincstárjegyek aukcióján - a keddi és a szerdai fiaskó után - minden papír elkelt. A 30 milliárd forintos mennyiségre - majdnem, mint a régi szép időkben - 49 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. A 12,64 százalékos hozam is alacsonyabb, mint az előző, hektikus napon szinte bármikor.
A délelőtti és délutáni adatok összevetése után kiderül, hogy már jóval nyugodtabb a piac, kisebb volt a hullámzás, általában legfeljebb 40-60 bázispontos változás volt érzékelhető. Délután általában, de nem minden esetben, magasabbak voltak a hozamok, mint délelőtt (de mindenképpen alacsonyabbak, mint szerdán), ez főleg a hosszú, 10-15 év körüli futamidejű papíroknál jelentkezett. A referenciahozamok 30-70 bázispont körüli mértékben csökkentek, kivéve a 10 éves futamidőt, amely beérte 8 bázisponttal.
A rövid futamidejű hozamok már csak kevéssel vannak a 12,5 százalékra emelt jegybanki alapkamat felett, mintha a piac egyelőre belenyugodott volna ebbe a kamatszintbe. A forgalmi adatok továbbra is élénk kereskedésről tanúskodnak, úgy tőzsdén, mint tőzsdén kívül. A jövő héten a tervektől eltérően 15 éves kötvényre nem, csak háromévesre rendeznek aukciót, ott is csökkentették a felkínálandó mennyiséget, aminek nyilván a piac megnyugtatása, stabilizálása a célja.
A forint is hasonlóan viselkedett, a nap folyamán stabilan 270 forint alatt mozgott az euró ára és a Bloomberg adatai szerint a legmagasabb szint is csak 271 körül volt. Késő délután - állítólag Londonban - erőteljes forintvételek indultak meg, ezek hatására az addig 269-270 forintos árfolyam 267-268 forintra süllyedt.
A bankközi forintpiacon változatlanul magasabbak a kamatok, mint az állampapírpiacon, de a csütörtöki BUBOR már erőteljes csökkenést mutat. Így a mutatók 12-13,70 közé mérséklődtek, míg egy nappal korábban még 15 százalékos érték is előfordult.
