BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elindult a Mol-részvény jegyzése

Több mint 180 bankfiókban lehet tegnaptól Mol-részvényt jegyezni, a befektetők többsége azonban egyelőre kivár. Sorok sehol sem voltak, de a gyorsított jegyzésekre szolgáló íveket tömegesen vitték az érdeklődők. Kapós volt lapunk Mol-tájékoztatót tartalmazó tegnapi száma is.

2003. november 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyenletesen, de zsúfoltságtól mentesen folyt tegnap a Mol-jegyzés a megkérdezett budapesti jegyzőhelyeken. A forgalmazó tegnap este még nem tudott összefoglaló adatokat közölni, de ezeknek nem is lett volna értelme: a hazai befektetők zöme úgyis az utolsó napokra időzíti a jegyzést. A külföldi intézmények számára csak december 3-án nyílik meg az ajánlati könyv, és a vételek sűrűsödésére csak az utolsó napon, december 8-án lehet igazán számítani.
Megfigyelők véleménye szerint a 492 ezer darabos hazai nyilvános csomagot már keddig, a gyorsított jegyzési lehetőség utolsó napjáig le fogják jegyezni, arról azonban már megoszlanak a vélemények, hogy végül is mekkora lesz a túljegyzés (magyarul: mekkora „téteket” érdemes betenni).
Az ÁPV láthatóan igencsak biztosítani akarta a szabad kezet önmaga számára az átcsoportosítások terén, ez okozhatott némi zavart a különböző pakettek összeadásánál a tájékoztatót olvasók számára. A Mol saját maga 4 millió 260, az ÁPV pedig legfeljebb 14 millió 760 ezer részvényt ad el. Ez utóbbi abban a nem túl valószínű esetben, ha a nyilvános jegyzés során egyetlen darabot sem lehet eladni, az intézményi csomaghoz kerül. A forgalmazó Citigroup csaknem 2 millió darabos opcióját leszámítva a hazai emisszió (a minden bizonnyal átcsoportosításra kerülő 984 ezer darabbal együtt) majdnem másfél millió, az intézményi 12,6 millió részvénnyel számolhat, és mindkét emisszió részesedhet az ÁPV döntésének megfelelően a 2,95 milliós tartalékkeretből. Ha minden lehetséges részvényt értékesítenek, a kettős kibocsátás összértéke (a 19 millió részvényt a jelenlegi 6300 forintos árszinten számolva) elérheti a 120 milliárd forintot.
Mivel az FHB-kibocsátás mintegy 6 milliárdnyi lakossági pénzt mozgatott meg, a jóval ismertebb Mol esetében sem lehet kevesebbre számítani. Ha a kedvezményes jegyzések száma csak a duplája lesz az FHB-jegyzés során regisztráltakénak (ahol szinte semmilyen reklám nem kísérte az akciót), a hatezer kedvezményes jegyző fejenként legfeljebb 80-90 darab részvényre számíthat. Persze, a számításokban igen nagy a bizonytalanság, mert a jegyzési kedvet alapvetően befolyásolja a Mol tőzsdei árfolyama, illetve az általános tőzsdei hangulat. Utóbbi mostanság semmiképpen sem mondható kedvezőnek, igaz, volt már az ÁPV rosszabb helyzetben: a Matávot 1997-ben éppen egy világméretű besszhullám közepette sikerült várakozáson felül eladni.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet