ä Lovas András
A gyengére sikeredett második negyedév után a tavalyihoz hasonlóan jó harmadikat tudhat maga mögött a Globus. Szeptember végéig 25,7 milliárd forintra nőtt a csoport árbevétele a tavalyi 22,8 milliárdról, igaz, a növekedésből kivette a részét a békéscsabai konzervgyár eladásával kapcsolatos egyszeri tétel is. A július–szeptemberi időszak 8,6 milliárd forint forgalma csökkenést mutat ugyan a tavalyi 9,28 milliárdhoz képest, a visszaesés egy része azonban a konszolidációs kör változásának tudható be.
Az év egészében ugyanakkor érzékenyen érintette a csoportot a dollár mélyrepülése. Az egyik legnagyobb súlyú exportpiacon, Oroszországban a jelentés szerint mintegy 300 millió forint árbevétel-kiesést okozott az amerikai valuta mélyrepülése. A dollárgyengülésre egyébként a szóban forgó időszakban a kiszállítások visszafogásával reagált a csoport, s a készletfeltöltésre helyezte a hangsúlyt, a felduzzadt állományt a dollárárak növekedésekor tervezik értékesíteni.
A közvetlen költségek 10 százalékkal nőttek, ennél nagyobb mértékű volt az értékesítés visszafogása és a cégadásvételekkel kapcsolatos kiadások miatt a közvetett költségek 60 százalékos növekedése. Ezt a növekedést azonban kompenzálta a békéscsabai gyár eladásán elért profit, így az operatív eredmény összességében stagnálást mutat.
A pénzügyi műveletek az 1,77 milliárdos üzemi nyereséget ezúttal még növelni is tudták egy ötvenessel.
Ezt jórészt az aktív fedezeti politikának köszönheti a cég, a dollárgyengülés elleni hedge-ügyletek több, mint 300 milliós pluszt hoztak. A vállalatnak egyébként még az év végéig vannak nyitott pozíciói. Amint Jéhn Józseftől, a társaság alelnökétől megtudtuk, a jelenlegi dollárkurzus mellett nem szívesen nyitnának új pozíciókat. Az alelnök szerint egyébként a fedezeti ügyletek csak átmenetileg tudják ellensúlyozni a dollár mélyrepülését, hosszú távon önmagukban nem elegendőek.
Összességében úgy tűnik, hogy ha a tavalyihoz mérhető utolsó három hónapot produkál a Globus, akkor csont nélkül hozható lesz a menedzsment által idénre elképzelt 2 milliárd forint körüli nyereség. Jövőre már az árbevétel növekedése is visszatérhet régi lendületéhez, ugyanis január elsejétől a csoport már konszolidálhatja a Globus Polskát (a volt Elsner Polent). A lengyel szerzemény egyébként a jelentés szerint a negyedévben 1,1, a július 31-én zárult pénzügyi évben pedig 6,8 milliárd forint árbevételt ért el. Ha most is sikerül hoznia tavalyi számait, az jövőre önmagában 20 százalékos növekedést jelenthet a csoport forgalmában.
A Csabai Konzervgyár és a DEKO Food beolvadása nem hagyott nyomot a konszolidált mérlegen. Bár az átalakulási vagyonmérlegben a Globus saját tőkéje a szeptember végi adatnak alig fele, ez csak átmeneti állapotot tükrözött. Az átalakulási mérlegből ugyanis hiányzott a 8,3 milliárd forintra rúgó értékelési tartalék, amelynek az ilyen jellegű kimutatásokban való szerepeltetését kifejezetten tiltja a számviteli törvény. Az átalakulás után azonban minden visszatér a régi kerékvágásba, a csoport saját tőkéje 19 milliárd forint fölé növekszik.
