BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hárommilliárd dollárral gazdagodtak a külföldiek

Az MNB statisztikája szerint a harmadik negyedévben a külföldi befektetők kezében levő részvények mennyisége nőtt, a háztartások és a hazai intézményi befektetők viszont inkább eladtak.

2003. november 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tőzsdei részvények értéke a harmadik negyedévben 348 milliárd forinttal gyarapodott, úgy, hogy ebből a három év óta első új bevezetés (a Forrás) értéke mindössze 8,8 milliárd forint volt - derül ki az MNB tegnap közzétett statisztikájából. Az 1150 pontos BUX-emelkedés (három hónap alatt ennél többet csak 2000 első negyedévében regisztráltak) fő haszonélvezői a külföldi befektetők voltak, akik egyébként amúgy is már jó ideje nettó vásárlók.
A külföldiek kezében lévő magyar részvényállomány a március végi relatív mélypontról hat hónapja folyamatosan emelkedik, de a 72,6 százalékos arány még így is jócskán elmarad a 2000. márciusi 80,1 százalékos csúcstól. Ismét érvényesül a törvényszerűség: ha a külföldiek nettó vevők (a harmadik negyedévben 35 milliárd forint erejéig vettek), emelkedik a BUX, ha eladnak, csökken. A külföldiek magyar részvényportfóliójának teljes értéke - a forint erősödése miatt - dollárban még impozánsabb képet mutat: egy év alatt 8 milliárdról 11 milliárdra nőtt a vagyonuk úgy, hogy a 3 milliárdos gyarapodás több mint 95 százaléka árfolyamnyereségnek köszönhető.
A magyar háztartások részvényállománya viszont még soha nem volt olyan csekély (mindössze 4,4 százalék), mint szeptember végén. A magánbefektetők részvényeladásai az előző negyedévi 8 milliárd után ősszel 25 milliárddal haladták meg a vételeket. A magánbefektetők is elértek 17 milliárdnyi árfolyamnyereséget, de - még az 1,3 milliárd forintnyi magánkézben lévő Forrás ellenére is - 146 milliárdra csökkent portfóliójuk értéke.
A nyár eleji megtorpanást követően a harmadik negyedévben nőtt, sőt soha nem látott mértéket ért el a külföldiek kezében lévő magyar állampapír-állomány (igaz, a frissebb adatok alapján azóta csökkent valamelyest). Az állampapírok állománya az év közepén 7630 milliárd forint volt, ez szeptember végéig 7925 milliárdra nőtt. Ennek 28,8 százaléka (azaz 2282 milliárd forint, vagyis 10,5 milliárd dollár) külföldi befektetők számláján volt, ez három hónap alatt 1,8 százalékponttal, azaz 222 milliárd forinttal gyarapodott. Az állampapír-állomány 11,6 százaléka volt magánkézben, ezek 900 milliárdos értéke több mint hatszorosan múlja felül a magánbefektetők közvetlen tőzsdei részvénybefektetéseinek 146 milliárd forintos értékét.
A magánszemélyek megtakarításában csökkent a befektetési jegyek részesedése is, a jegyek 1069 milliárdos állományából (ez 6 százalékkal kisebb, mint a június végi) 75,4 százalékkal részesednek a háztartások. Ez 805 milliárd forintnyi lakossági pénzt jelent, amiből mintegy 30 milliárdnyi lehet részvényalapokban. Így a lakosság közvetve is csak 5,5 százalékkal részesedik a tőzsdére bevezetett részvényekből, ami Európa-szerte kirívóan alacsony arány.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet