BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Áprilisig dönthet a Mol és a PKN

Tisztán üzleti alapon, nem politikai nyomásra kezdődtek újra a tárgyalások a PKN és a Mol között - mondta Hernádi Zsolt Mol-elnök tegnap. A két társaság április végéig kizárólagos tárgyalásokat folytat arról, hogy mire is terjedjen ki a tervezett partnerség.

2003. november 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol és a PKN múlt csütörtökön aláírt szándéknyilatkozatával kapcsolatban számos találgatás jelent meg a piacon, s meglehetősen nagy bizonytalanság övezi a tárgyalásokat, amit a Mol vezetői tegnap sajtóbeszélgetésen igyekeztek eloszlatni. Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató elsősorban azt emelte ki, hogy nem politikai indíttatású a két cég közeledése. A 2001-es tárgyalásokhoz képest éppen abban más a mostani helyzet, hogy a PKN Orlen üzleti alapon, saját maga választhatja meg, hogy mit akar, s ehhez élvezi a politika támogatását.
A múlt heti aláírást egyébként több hónapos előkészítő munka előzte meg. A szerződés április végéig szóló exkluzivitást biztosít a két társaságnak a tárgyalásokra, amelyek során kiderülhet, hogy az együttműködés csupán egyes projektekre szóló közös vállalatra, esetleg bizonyos üzleti területek közös működtetésére, vagy pedig a két cég teljes összeolvadására terjed-e ki. A két fél titoktartási nyilatkozatot tett, így elkezdődhet egymás cégeinek behatóbb vizsgálata.
A Mol vezetése a következő hónapokban nem szeretne a tárgyalások állásáról beszámolni, s a titoktartási nyilatkozatok alapján ez várható a másik fél részéről is. A részvényesek - mint Mosonyi György vezérigazgató hangsúlyozta - biztosak lehetnek benne, hogy a Mol vezetése csak olyan együttműködést tud elképzelni, amely növeli a részvényesi értéket. A Mol folyamatosan kapcsolatban van a befektetőivel (nyilván a nagyobbakra kell gondolni) és tájékoztatja őket a tervezett lépésekről, így nem kell arra számítani, hogy a részvényesek számára elfogadhatatlan vagy előnytelen üzletet kötnek. Így van ez abban az esetben is, ha a tárgyalások olyan megállapodásra vezetnek, amelyhez nem szükséges közgyűlési jóváhagyás (például igazgatósági hatáskörben végrehajtott zártkörű tőkeemelés).
A tájékoztatásra egyébként kiváló lehetőséget biztosít a nyilvános értékesítéshez kapcsolódó, kéthetesre tervezett külföldi road show is. Áldott Zoltán stratégiai igazgató cáfolta azokat a találgatásokat, hogy döntés született volna tőkeemelés útján történő kölcsönös részesedésszerzésről. Mint mondta, mindkét fél profi tanácsadókat alkalmaz, és elsődleges szempont, hogy a partnerség hogyan hat a cégek hosszú távú értékelésére.
Lengyel újságok a közelmúltban már azt is tudni vélték, hogy a közös lengyel-magyar cég székhelye a Budapesttől és Plocktól közel egyenlő távolságra lévő Krakkóban lenne. Újságírói kérdésre válaszolva Hernádi közölte, hogy nem szándékozik Krakkóba költözni, egy székhely vagy telephely kiválasztásánál pedig nem egyszerűen földrajzi, sokkal inkább adózási, operatív és egyéb szempontokat kell majd figyelembe venni.
A saját részvényekkel kapcsolatban elhangzott, hogy a Mol azokat eredetileg Slovnaft-részesedése növelésére szerette volna felhasználni, ám a 2002. októberi közgyűlés (az igazgatóság felhatalmazása zártkörű tőkeemelésre) ezt szükségtelenné tette. A nyilvános értékesítéshez kapcsolódó hat hónapos lock up (eladási moratórium) nem tenné lehetővé a részvények eladását, így praktikus volt összekapcsolni az állami és a saját tulajdonú részvények értékesítését. A lock up egyébként vonatkozik a tőkeemelésre is, ám bizonyos kivételekkel, így nem veszélyezteti a PKN-nel kapcsolatos terveket.
A horvát választási eredményekkel kapcsolatban Hernádi Zsolt elmondta: a Mol világos, hosszú távú programot tett az asztalra és nem valószínű, hogy lenne olyan horvát kormány, amely azt egyszerűen lesöpri. Természetesen kisebb korrekciók elképzelhetők, ám meggyőződése szerint a Mol növekedésorientált elképzeléseit nem fenyegeti veszély. A szerződések egyébként is biztos garanciát jelentenek a társaság számára.
A gázüzletág eladásáról továbbra sincs döntés, annyi azonban bizonyos, hogy adózási okok nem siettetik azt. A Mol még az idén külön cégekbe fogja kiszervezni a gázüzlethez tartozó különböző tevékenységeket. Az eszközök piaci értékre történő felértékelése ezzel már az idén megtörténik, így nem éri veszteség azzal a társaságot, hogy százszázalékos adókedvezménye jövőre 60 százalékra csökken. Mint Mosonyi György a NAPI Gazdaságnak elmondta, a kiszervezés jelentős egyszeri eredménnyel járhat, ám az csak a magyar számvitel szerint értendő, a befektetők által követett IFSR kimutatásokban nem jelenik meg.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet