BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Három év múlva egyesülhet a Mol és a PKN?

2003. november 23. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Fitch Ratings londoni hitelminősítő pénteken kiadott elemzése szerint egy Mol-PKN egyesülés során hitelkockázati szempontból a lengyel olajcég lenne az erősebb partner, a Mol viszont előbbre tart a külföldi terjeszkedésben. Az MTI által ismertetett elemzés a PKN Orlen jobb adósi megítélését a lengyel cég nettó adósság/EBITDA rátájával magyarázza. A nettó adóssághoz mért, kamat- és adófizetés, valamint értékcsökkenés és kisebbségi részesedés előtt számolt jövedelmezőség a PKN esetében 1,1-szeres, a Mol hasonló mutatójának értéke pedig 2. A nettó adósság/részvénytőke arány is a PKN javára szól, a lengyel társaságnál a mutató a kisebbségi részesedéseket is ideszámítva 26 százalék, míg a Molnál 48 százalék.
A pusztán eladósodottsági szempontból végzett összehasonlítás persze vajmi keveset mond a tranzakció során várható erőviszonyokról. Mint a Fitch elemzése is megjegyzi, a Mol, amely többségi részt szerzett a szlovák Slovnaftban és nemrégiben kisebbségi befektető lett a horvát INA-ban is, előbbre tart a térségbeli iparági konszolidációban, mint a lengyel vállalat. A PKN Orlen nemzetközi jelenléte mindössze arra az 500 benzinkútra korlátozódik, amelyeket a cég egy éve vásárolt Németországban a BP-től. A hitelminősítő úgy véli, a legvalószínűbb, hogy a Mol és a PKN három éven belül teljesen egyesül, ám ezt átmeneti fokozatok előzik majd meg. Első lépésként a két cég 10-15 százalék erejéig kereszttulajdont szerez egymásban, utána vegyesvállalat jöhet létre, amelyben a két társaság azon részeit vonnák össze, amelyek egyesítése a legnagyobb szinergiákkal kecsegtet.
Áldott Zoltán, a Mol stratégiai igazgatója a Világgazdaságnak nyilatkozva ezzel kapcsolatban azt mondta, a lengyel és a magyar vállalatnak nagyon sok közös vonása van, ezért is foglalkoztatja a két társaság közötti kapcsolat megteremtése már évek óta a céget és a kormányokat is. A stratégiai igazgató szerint a Mol és a PKN piacai is könnyen összekapcsolhatók. Mindennek alapján úgy véli, hogy a Molnak a PKN lehet az egyik legérdekesebb partner.
A kedvező lehetőségek ellenére a Fitch szerint az egyesülési folyamat várhatóan nehézkes lesz. A hitelminősítő megjegyzi, hogy a PKN-ben 28 százalékos, a Mol Rt.-ben 22,7 százalékos állami tulajdon van (persze ez utóbbi csökkenése már csak hetek kérdése), vagyis a kormányoknak erős a befolyása a cégek stratégiájára. Bonyolíthatja a helyzetet az osztrák OMV 9 százalékos Mol-részesedése is.
A hitelminősítő mindazonáltal a PKN-Mol tranzakció miatt nem módosítja a lengyel vállalatra negatív kilátással érvényben lévő, „BBB” szintű, spekulatív elemeket is tartalmazó befektetői besorolását.
A Mol által pár éve nagy erőkkel szorgalmazott lengyelországi együttműködés mostani felmelegítése éppenséggel nem használ a folyamatban lévő Mol-kibocsátásnak. A lengyel oldalról érezhető sietség indoka általában az, hogy a frigy alapjait még az EU-csatlakozás előtt kellene lerakni, hogy az ne akadhasson fönn az unió szigorú versenyszabályozásán. Hogy ez nem teljesen alaptalan, azt Áldott Zoltán nyilatkozata is megerősíti, bár mint mondta, a TotalFina-Elf összeolvadást is jóváhagyta az EU - utalva arra, hogy a csatlakozás nem feltétlen akadályozná meg, csak megnehezítené a tranzakciót. A Dow Jones által megkérdezett elemzők és alapkezelők mindazonáltal bizonytalansági tényezőnek tekintik a lengyel közeledéssel kapcsolatos híreket. Mint mondják, középtávon jó eséllyel kedvező megítélést kaphat a két cég közötti együttműködés, egy folyamatban lévő kibocsátás során azonban csak a bizonytalanságot növelik a tervezett együttműködésről szállingózó hírek. A Mol-kibocsátás időzítése szerintük abból a szempontból jónak tekinthető, hogy a részvény tekintélyes emelkedés után van, az ország EU-csatlakozásának közelsége, illetve a gázárdöntések következményeként. Decemberben ugyanakkor - mint néhányan megjegyzik -, amikor a tranzakció lezárul, a legtöbb alapkezelő már inkább az ünnepekre készül és az éves zárással van elfoglalva.
Nagy kérdés, hogyan fogadják a kibocsátást az angolszász alapok. A magyar és európai alapok már rendesen föltankoltak Molból - mondja egy alapkezelő -, miközben brit és egyesült államokbeli társaik idestova két éve szinte nem is nyúltak a részvényhez. A kibocsátás szempontjából kulcskérdés lehet az ő viselkedésük. Egy nagy nyugat-európai alap kezelője viszont a gázüzletág értékelését látja a döntő tényezőnek. A Mol részvénye gázüzletág nélkül úgy ötezer forintot ér, a gázüzlet értékelése viszont 2 és 4 ezer forint között változik. Így az árazás során elvárt diszkont mértéke is attól függhet majd, hogy ki hogyan értékeli ezt az üzletágat.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet