Tegnap Varsóban aláírták a Mol részéről eddig mély titkolózással kezelt, ám a lengyel PKN Orlen által már alaposan megszellőztetett megállapodást. A Mol közlése szerint a két társaság megegyezett abban, hogy megvizsgálja a jövőbeni együttműködés lehetőségét a közép- és kelet-európai régió olajiparában. A szándéknyilatkozat - amelyet a magyar és a lengyel miniszterelnök jelenlétében Hernádi Zsolt, a Mol elnöke és Zbigniew Wroble, a PKN vezérigazgatója látott el kézjegyével - megállapítja: az együttműködés mindkét cég számára lehetőséget biztosítana, hogy kihasználja a szinergiák nyújtotta előnyöket, és hatékonyabb működésével javítsa regionális versenypozícióját.
A megállapodás kötelező jellegű elemeket nem tartalmaz, ám alapul szolgálhat a Mol és a PKN közötti - a jövőbeni együttműködés lehetséges módozatait kereső - kizárólagos tárgyalások megkezdéséhez. A két fél megállapodott abban, hogy felállítanak egy közös munkacsoportot, amely azt vizsgálná, hogy az együttműködés milyen formái lennének elképzelhetők és milyen ütemezésben. Eddig ennek három lehetséges módját vázolták fel a felek.
Az egyik szcenárió szerint a társaságok kereszttulajdonlás révén közelednének egymáshoz, amelynek során mindkét fél 10-15 százaléknyi részesedést szerezne a másikban.
A másik forgatókönyv egy közös vállalat létrehozását javasolja, amely kezdetben az új üzletek és közös befektetési lehetőségek felkutatásán dolgozna. Ha a működése sikeres lenne - s abban a részt vevő felek is megállapodnak -, a későbbiekben a közös cég üzemeltethetné a PKN és a Mol eszközeinek egy részét. A harmadik elképzelés a teljes fúzióról szól, amelyet azonban a gazdasági és stratégiai előnyök hosszas vizsgálata előzne meg.
A fent vázolt lehetőségek azonban csak elképzelések, a ténylegesen is megvalósítható együttműködés keresése a felállítandó munkacsoport feladata lesz. A kötelező elemek hiánya ellenére a megállapodás mindkét fél meglátása szerint a tárgyalások első lépésének tekinthető. Mindehhez azonban még minden bizonnyal a cégek részvényeseinek is lesz egy-két szavuk. A két legnagyobb tulajdonos, a magyar és a lengyel állam miniszterelnökei mindenesetre jelezték, hogy osztják a két társaság jövőképét, amely szerint a térségben egy erős regionális szövetségre van szükség és teljes támogatásukat adják a Mol és a PKN közötti együttműködés megvalósításához.
A közös cég piaci értéke mai árakon számolva 5,3 milliárd dollár lenne, ezzel a mérete 40 százalékkal meghaladná az OMV-ét és elérné a Lukoil harmadát - tette hozzá a közleményekhez a Bloomberg hírügynökség.
