„A Molt akarjuk. Mást venni nem is nagyon érdemes Magyarországon” - közölte a Magyar Hírlapnak adott interjújában Megdet Rahimkulov, az ÁÉB elnöke és legnagyobb, nemsokára 46 százalékos tulajdonosa. Hozzátette, jelenleg közvetlenül és közvetve három százalék körüli Mol-részesedéssel rendelkeznek, ám korábban tíz százalékot közelítő pakettjük is volt (Minden bizonnyal még 2001, a jelenlegi Tpt. hatálybalépése előtt, különben az öt százalékot meghaladó részesedését be kellett volna jelentenie. Más kérdés, hogy a Mol alapszabálya szerint kétszázalékos tulajdonrészt is közzé kell tenni, különben a részvényes nem gyakorolhatja tulajdonosi jogait.) Mint mondta, annak idején nyereséggel értékesítették a Mol-papírokat, ám a társaság továbbra is egyik kedvencének számít és szeretné részesedését tőzsdei vásárlásokkal tíz százalékra növelni. Az elnök megítélése szerint arra nincs esélyük, hogy a privatizáció során vásároljanak megfelelő mennyiséget a papírokból, és megítélése szerint nem is lenne szerencsés, ha egyetlen befektetőhöz vándorolna a most eladásra kerülő csomag. Mindazonáltal abban reménykedik, hogy ötszázalékos pakettet sikerül szerezniük a privatizáció során.
Rahimkulov méltatta a Mol stratégiáját, a Slovnaft megszerzését. Jó üzletnek tartja az INA-vásárlást, s kiemelte, hogy a társaság olajellátása is biztosítva van a Jukosz által. Határozottan rossz ötletnek tartja viszont az „aranytojást tojó tyúk”, a gázüzletág eladását. Hosszú távon ugyanis nagyobb üzlet van benne, mint az olajban, s most már a megfelelő szabályozás is adott ehhez - véli a harminc évet a gázüzletben töltött bankvezér. Amennyiben a Gazprom kérné véleményét, neki is azt ajánlaná, vegye meg a gázüzletágat - mondta Rahimkulov, hangsúlyozva, hogy már nem Gazprom-alkalmazott, ugyanis a 2000-ben kinevezett új vezetéssel nem kívánt együttműködni.
A BorsodChem fő tulajdonosával, a CE Oillal kapcsolatban is kiderült néhány újdonság. „Ma is összefutok néha Pecina úrral, a cég első emberével, de ez tisztán banki ügylet, hitelezünk, vezetjük a számláikat.” - mondta Rahimkulov.
Az osztrák cégekről (a 29,74 százalékos részesedéssel rendelkező VCP-ről, illetve leányvállalatáról, a 59,23 százalékos BC-tulajdonos CE Oil & Gas AG-ról) eddig csak azt lehetett tudni, hogy jó kapcsolatokat ápolnak a Raiffeisennel, s a BC felvásárlásához az osztrák bank biztosított hitelt. Rahimkulov nyilatkozata alapján azonban valószínű, hogy az osztrák cégek által birtokolt 88,97 százalékos pakett kisebbik, talán a Milfordtól származó részének fedezetét az ÁÉB nyújtotta, s könnyen lehet, hogy a BC-részvények fedezetként a bankvezér által említett számlán pihennek. Hogy valóban így van-e, nem tudhatjuk, hiszen banktitok, akárcsak a hitelkapcsolatok vagy a számlavezetés puszta ténye, hacsak eme információk közzétételéhez nem adta előzetes hozzájárulását a CE Oil.
A hazai sajtóban amúgy ritkán megszólaló nagy hatalmú bankvezér szavai tőkepiaci körökben némi meglepetést keltettek - nemcsak az új információk, de az időzítés miatt is. Egy héttel a Mol nemzetközi emissziója előtt nem biztos, hogy a külföldi intézmények jegyzési kedvét növeli Rahimkulov Mol iránti lelkesedése...
