Hatalmas sikerként értékelték az eladó ÁPV Rt. és a forgalmazó Concorde vezetői az FHB-jegyzést, és nem is alaptalanul. A Postabank százmilliárdos sikere és a Konzumbank - éppen, hogy - eladása után a harmadik bankból, az FHB-ből 11,7 milliárd forintot szedett be az állam, így a hármas bankprivatizáció összesen több mint 120 milliárddal gyarapítja az idei költségvetést.
Az előzetes várakozásokat messze meghaladó szinten (3500-4900 forint között) meghúzott jegyzési ársáv magasabb felének alsó részén, 4300 forinton sikerült eladni a felkínált FHB-részvények túlnyomó részét, és - mint Vági Márton, az ÁPV Rt. vezérigazgató-helyettese kiemelte - külön öröm az eladó számára, hogy a részvények 38 százaléka a magyar kisbefektetőkhöz került.
A múlt heti jegyzés során a 350 ezres - de az átcsoportosításokkal 900 ezerre bővített - nyilvános kibocsátású pakettre 1 millió 319 ezer 15 részvényre szóló jegyzés érkezett. A 3570 jegyzés közül 2677 a kedvezményes formát, a többi 893 a maximált árast választotta. A rendelkezésre álló részvényekből 350 ezret az összes jegyző között osztottak el, így 167 darabot mindenki megkapott, a többit viszont csak a 4900 forintos maximált árat vállalók kapták. Így ők 500 darabig mindent megkaptak, afelett pedig mintegy 50 százalékos a kielégítettségük.
Az intézményi csomagban az átcsoportosítás után 1 millió 324 ezer 899 részvény maradt, amelyre 5 millió 155 ezer 453 jegyzés érkezett. Jaksity György, a Concorde vezérigazgatója elmondta, a jegyzések 67 százaléka külföldről, ebből mintegy 10 százalék a tengerentúlról érkezett. Az intézmények a jegyzési mennyiség körülbelül egyharmadát kapták meg.
Kevésbé volt sikeres az FHB partnerei számára felkínált 800 ezer darab, speciális jogokat biztosító B sorozatú elsőbbségi részvény jegyzése. Ebből a CIB, az IEB, az ÁB-Aegon és az Allianz Biztosító jegyzett le 588 ezer 570 darabot (nagyjából egyforma részben), a többi 211 ezer 430 darab az ÁPV-nél maradt.
Vági Márton nem tudott válaszolni arra, hogy e pakettnek mi lesz a sorsa, de jelezte, az elsőbbségi részvényekről való döntésbe már a többi elsőbbségi részvényesnek is lesz beleszólása. (A NAPI Gazdaság információja szerint lehet, hogy a partnerek valamilyen egyszerűsített formában átveszik az államtól e papírokat is.) Az FHB tulajdonában lévő 350 ezer részvényből az eladás után megmaradó 275 darabot a dolgozók jegyezték le, ők a nyilvános kibocsátás árának feléért jutnak a papírokhoz. A formai okból elengedhetetlen egydarabos (azaz ezerforintos) tőkeemelést allokációs elsőbbségével élve a Mehib jegyezte le (ezzel 101-re nőtt részvényeinek száma), a másik jegyző - egy magánbefektető - ezúttal is lemaradt...
A részvényeket november 21-én írják jóvá a befektetők számláin, ekkor kezdődik a visszajáró pénz kifizetése is. Az FHB-részvény tőzsdei premierje november 24-én lesz, ekkor derül ki, hogy a mintegy 4,2 millió darabos kielégítetlen kereslet tényleg megjelenik-e a piacon, vagy csak a szokásos „jegyezzünk többet, hogy a kevesebbet megkapjuk” elvet követték a befektetők. Az ÁPV következő akciója, a Mol 10-15 százalékának értékesítése a jövő héten indul.
