A Rába árfolyama nem változott lényegesen a tőzsdén pénteken, a 4,5 milliárdos veszteségről szóló háromnegyed éves beszámoló közzététele után. A részvény árfolyama előbb lefelé indult, ám hamar megjelentek a vevők és a nap további részében 900–920 forint között ingadozott a papír. A befektetők talán abban bíznak, hogy a cég már túl van a nehezén, és ennél már csak jobb jöhet.
A társaság gazdálkodását továbbra is sújtotta a gyenge dollár és az amerikai nehézteherautó-piacon az idei évben 6,1 százalékkal visszaeső kereslet. Az árbevétel 21,8 milliárd forintra csökkent, ami 24 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. Jól látható, hogy a piaci verseny hogyan erodálta a bruttó fedezetet, a háromnegyedére csökkenő árbevételhez ugyanis a tavalyival közel azonos közvetlen költségszint társult. A bruttó eredmény így harmadára, 9,2-ről 2,9 milliárd forintra esett vissza. Az általános költségeknél sikerült kétmilliárdos csökkenést elérni, ám az üzemi veszteség így is 4,3 milliárd forintra rúg, ami a gyorsjelentés szerint „mínusz 19,8 százalékos jövedelmezőséget” jelent. A pénzügyi műveletek 589 milliós negatívumot hoztak. A devizaátváltáson, illetve hiteleken képződött árfolyamveszteség annak ellenére meghaladta a kétszázmilliót, hogy ez már a fedezeti ügyletek 1,19 milliárd forintos nyereségét is tartalmazza.
Az adó előtti veszteség 4,8 milliárd lett, amihez az adófizetés sor furcsa módon ezúttal hozzátett. Ennek magyarázata, hogy a korábbi években megképzett, nem realizált eredmények utáni adófizetési kötelezettséget csaknem 300 millió forint értékben felszabadították.
A gyorsjelentés optimistán ítéli meg a negyedik negyedéves teljesítményt. Az utolsó három hónapban a meglévő rendelésállomány alapján jelentősen növekvő árbevétellel számol a társaság, ami a csökkenő költségszinttel párosulva az év „legeredményesebb” negyedévét ígéri.
