Az OTP nyolcéves tőzsdei pályafutásának újabb, már legalább a tizedik rekorderedményt tartalmazó negyedéves gyorsjelentését tette közzé tegnap, ezúttal azonban még az optimistább elemzőket is sikerült meglepnie. A bankcsoport 9 havi eredménye a magyar számvitel szerint adózás után megközelíti a 68, nemzetközi szerint pedig a 69,5 milliárd forintot. A magyar eredmény kétharmadával több, mint a tavalyi profit, de talán még szemléletesebb, hogy a harmadik negyedév csaknem 27 milliárdos 3 havi eredménye alig marad el az 1999-es egész éves (akkoriban ugyancsak rekordnak számító) profittól.
A bankcsoport mérlegfőösszege túllépte a 3000 milliárd forintot, az eszközökön belül az ügyfélkihelyezések egy év alatt 42 százalékkal gyarapodva elérték az összes eszköz 57 százalékát. A bank tulajdonosai számára különösen örvendetes, hogy egy év alatt 4,88-ról 5,72 százalékra tágult a nettó kamatmarzs, úgy, hogy az anyabank kamatkiadásai még nominálisan is csökkentek.
A jelzálog-hitelezés felfutása történelmi lehetőség volt az OTP-csoport számára, amit a jelek szerint ki is használt. A csoport jelzálogbankja 68 százalékot hasított ki magának a piacból, és szeptember végén már 493 milliárd forintnyi jelzáloghitellel rendelkezett. Eredménye egy év alatt meghússzorozódott és az év végére minden bizonnyal eléri adó előtt a 8 milliárd forintot. (Az új jelzálogszerződések értéke a nyári, havi 40-44 milliárdról októberre 30 milliárdra esett, de még így is meghaladja a tervezett szintet.) Az OTP Jelzálogbank egyébként a közeljövőben - egyelőre teszt jelleggel - kilép a piacra, forrásokat szerzendő, noha az anyabank még tudná finanszírozni növekedését.
A bankcsoport nem kamat jellegű bevételei 11,7 százalékkal, ezen belül a biztosító bevételei 13,5 százalékkal nőttek tavaly óta. A kiadások bővülése jócskán elmaradt a bevételekétől, talán csak a személyi ráfordítások 12 százalékos bővülése jelzi, hogy a pénzesőből az alkalmazottak sem maradtak ki teljesen. (Márciusban 6 százalékos béremelést kaptak a dolgozók.) A bankcsoport érdekeltségei közül a jelzálogbank után az alapkezelő nyújtotta a legjobb teljesítményt, több mint 3 milliárd forinttal növelve a konszern profitját.
A bank teljesítményét bemutató, már hagyományos sajtótájékoztatón Spéder Zoltán alelnök elmondta: a csak október 1-jétől konszolidálásra kerülő DSK bank az év első kilenc hónapjában 48 millió levás adó előtti eredményt ért el (NAPI Gazdaság, 2003. október 14., 11. oldal). A 311 millió euróért megvett bolgár bank 254 forintos eurókurzus mellett került be az OTP könyveibe (azonnal 10,5 százalékra rontva a szeptember 30-án az eredménnyel együtt számolva még 17,28 százalékos tőkemegfelelési mutatót) és a goodwill amortizációja havi 715 millió forinttal csökkenti a profitot. (A negyedik negyedévben ezért valamivel kisebb, 20-22 milliárdos adózott eredményre számítanak a megfigyelők.)
A külföldi érdekeltségek az OTP középtávú tervei szerint 2006-ra az eszközök és a profit 25-30 százalékát adnák, amelyhez még óhatatlanul újabb akvizíciók kellenek. A már ismert albán célpont mellett - ennek átvilágítása gőzerővel zajlik - Spéder utal a szerb privatizáció ígéretes kilátásaira is, és hangsúlyozta, hogy a szóba jöhető célpontokra elegendő az OTP saját ereje. Ez az erő egyébként egyre nagyobbnak tűnik, az alelnök a NAPI Gazdaság kérdésére 2006-ra valószínűsítette a 2000 millió forintos sajáttőke-szint elérését.
Az OTP osztalékfizetési kilátásait a tőkemegfelelési mutató megfelelő szinten tartása determinálja. A tavalyi nem fizetés után a 2003-as osztalékot a bank vezetői 60 forintra teszik, igaz, az utóbbi hónapok ezer forintos áremelkedésének fényében a részvényeseket aligha rázza meg a néhány tíz forinttal több vagy kevesebb osztalék.
