BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Intervenciós magasságokban a hozamok

Második napja emelkednek erőteljesen a hozamok az állampapírpiacon, számos futamidő hozama már a múlt hét elejit is meghaladja, amikor is az MNB interveniált. Az euró közel egy forinttal drágult.

2003. november 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szerdán is nőttek az állampapírpiacon a hozamok, bizonyára nem függetlenül a vártnál kissé rosszabb inflációs és fizetésimérleg-adatoktól. A másodpiaci referenciahozamok újabb 10-25 bázisponttal kúsztak feljebb, sőt a reggeli órákban a hírek szerint ennél is magasabbak voltak.
Az állampapírárak nagy része gyakorlatilag két nap leforgása alatt azon szintek közelébe csúszott, amelyeknél a múlt hét elején az MNB nyíltpiaci kötvényvásárlásokba kezdett - állapítható meg a másodpiaci referenciahozamok alakulásából. (Igaz, a referenciahozamok csak egy adott időpillanat állapotát tükrözik, a nap folyamán sokszor más a kép.) Az éven belüli hozammutatók ismét 10-10,1 százaléknál járnak, akárcsak akkor. A tegnapi ötéves hozam, évi 8,63 százalék, ugyan 20 bázisponttal alatta maradt a november 3-ainak, az egy-, három- és tízéves mutatók viszont 10-25 bázisponttal meg is haladják az akkorit. Ennek ellenére szerdán a hírek szerint nem volt MNB-intervenció.
A hozamemelkedésben elsősorban a közepes, 3-5 éves futamidők jártak az élen kedden is, szerdán is, bár a tízéves sem sokkal maradt le tőlük.
A piacon tapasztalható pénzhiányt biztosan tetézi a külföldiek állampapír-befektetéseinek csökkenése - állományuk a legfrissebb, hétfői adat szerint október 8. óta a legalacsonyabb szintre esett -, de az is, hogy csütörtökön 50 milliárd forintnyi friss, hároméves kötvényt kínálnak majd az aukción. Ráadásul tegnap 25 milliárd forintnyi OTP-jelzáloglevél is konkurenciát támasztott, 10, illetve 8 év körüli futamidejű papírokat kínáltak.
A bankközi devizapiacnak sem tettek jót a makrogazdasági hírek, a forint délután 8,40 százalék körül állt az intervenciós sáv közepétől számítva, ami mintegy 40 bázisponttal gyengébb helyzet az egy nappal korábbinál. Az eurót ekkor a tegnapi szintnél körülbelül egy forinttal drágábban, 258,30-258,70 forinton jegyezték, de napközben 258 és 259 forint körül is járt az ára. A dollár több mint két forinttal, 221,60 forint körüli szintre gyengült.
A bankközi forintpiacon az overnight kamatok 9,25-9,30 százalékon jártak, mintegy 40 bázisponttal magasabban a keddinél. A hosszabb lejáratokon is emelkedtek a kamatok. A Budapesti Árutőzsde határidős devizapiacán a kétmilliárd forinthoz közelítő forgalom javát az euró nemsokára kifutó novemberi határidejére kötött üzletek adták, minimális mértékben csökkenő, 257,97 forintos áron.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet