Magyarországi vállalkozásán keresztül több mint 7,6 milliárd forintot csalt ki amerikai, angol és ír befektetőktől az amerikai állampolgárságú M. Garner. A lépre csalt befektetőknek nagynevű, a New York-i tőzsdén forgó társaságok papírjait, illetve tőzsdei bevezetés előtt álló részvényeket ajánlott az álbróker. Garner a csalást Cambridge Global nevű cégén keresztül bonyolította le. A részvényvásárlás jövedelmezőségéről meggyőzött befektetőkkel a vételárat külföldi cégek nevére utaltatta, ám a pénz végül a magyarországi Cambridge Global számláin landolt. Az ezer és kétszázezer dollár között érkező átutalásokat rövid időn belül készpénzben felvették a számláról. A megbízók mindeközben szabályosnak tűnő igazolásokat kaptak a részvényvásárlásról, sőt volt, hogy Garnerék saját maguk „gyártották le” a megrendelőknek az értelemszerűen hamis részvényt. Ha valakiben gyanú ébredt, s pénzét követelte, azonnal kifizették, így viszonylag hosszú időn keresztül működtethették álbrókercégüket.
A befektetési szolgáltatási tevékenységet engedély nélkül végző cégre tavaly nyáron figyelt fel a PSZÁF. Az ügyben pénzmosás gyanúja is felmerült, amit a felügyelet a rendelkezésére álló eszközökkel nem tudott bizonyítani, ezért a rendőrséghez fordult segítségért. Az ORFK szervezett bűnözés elleni igazgatósága titkosszolgálati módszereket is igénybe véve derítette fel a részvénycsalás részleteit. Miután az ügyben elegendő bizonyíték gyűlt össze a 7,6 milliárd forintos csalásra, a rendőrség letartóztatta a fő szervező Garnert, illetve egy másik amerikai és egy magyar állampolgárt. A negyedrendű vádlott román állampolgár szabadlábon védekezhet. A cégek számláit zárolták, ám az elsikkasztott 7,6 milliárd forintból mindössze 150 millió forintot sikerült biztosítani - írta tegnapi számban a Népszabadság.
