BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Albániában az OTP akvizíciós csapata

2003. november 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az OTP Bank tegnap bejelentette, hogy megkezdte az Albán Takarékbank jogi és pénzügyi átvilágítását, miután az albán pénzügyminisztérium elfogadta október 20-án benyújtott vételi szándéknyilatkozatát. Az átvilágítás a NAPI Gazdaság információja szerint a jövő hét végéig folyik Tiranában, a csapat összetétele nagyjából megegyezik a bulgáriai bevásárlást sikerre vivő csapatéval.
A két sikeres akvizíciót (IRB és DSK), valamint egy inkább politikai okokból meghiúsult romániai kísérletet maga mögött tudó Wolf László tegnap óta Tiranában vizsgálja a legnagyobb albán bankot. Az Albán Takarékpénztár a 3 milliós ország teljes betétállományának csaknem 60 százalékát, 150 millió eurót gyűjtött be. (Albániában az egy főre jutó bankbetétállomány alig haladja meg a 80 eurót, szemben a magyarországi csaknem 2000 euróval.) Albánia egyedüli állami tulajdonú bankjaként 14 jóval kisebb magánbankkal áll versenyben. A bank 36 fiókjában és 92 kirendeltségén június végén 979-en dolgoztak.
A banknak 300 ezer ügyfele van, ugyanakkor az egy betétesre jutó állomány (nagyobbik része lekben, de jelentős a devizabetétek aránya is) meghaladja a 4000 eurót.
Az átvilágítást végző magyar bankszakemberek első, nem „hivatalos” benyomása szerint a bank általános állapota jó, portfóliója tiszta, csak éppen viszonylag szegényes a szolgáltatási palettája. Nem rendelkezik kártyaüzletággal sem, holott több kisebb versenytársa már elindult e piacon.
Az Albán Takarékpénztár esetleges átvétele esetén az OTP ki tudná használni addigra már egyéves tapasztalatát a sok szempontból hasonló helyzetben lévő (bár kétségtelenül tőkeerősebb és korszerűbb számítástechnikával rendelkező) DSK-val.
A magyar bank ellenfele az albán terepen is osztrák bank, csak éppen nem az Erste, hanem a Raiffeisen. (Nyilván nem független az utóbbi száz év balkáni történelmétől, hogy a helyi lehetőségek iránt az egykori monarchia nagybankjai érdeklődnek. Az OTP elődje, a Pesti Hazai Első Takarékpénztár is egészen Szalonikiig szőtte kapcsolati hálóját száz évvel ezelőtt.)
Az Albán Takarékpénztár értékét nehéz megbecsülni. A mutatók alapján (különösen az idei várható több, mint 20 millió euró nyereségből) akár százmillió eurót meghaladó vételár is reális lenne, de viszonylag csekély ügyfélállománya diszkonttényező lehet. (Ugyanakkor az ügyfelek minősége balkáni viszonylatban igen jó.) A Postabank minapi eladása is bizonyítja, hogy más az elemzői értékelés és más az árverseny. Az OTP közleménye mindenestre a bank hagyományosan prudens befektetési politikájára való utalással zárul.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet