BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Miért jött a tőzsdére az MNB?

2003. november 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Budapesti Értéktőzsde kedden engedélyezte, hogy az MNB szerdától kereskedjen a tőzsde állampapír-szekciójában. Amint a jegybanknál elmondták, ez elsősorban technikai kérdés: miután nyíltpiaci műveletek (állampapír-piaci tranzakciók) végzése mellett döntöttek, ehhez minden lehetséges csatornát meg kívántak nyitni. Az MNB egyébként mint a BÉT egyik alapító tagja, eddig is bármikor kérelmezhette volna.
Arról ugyanakkor, hogy a jegybank mikor, hol, mely papírokat és milyen áron vett, vagy adott el, valamint hogy tett-e a tőzsdén is állampapír-ajánlatokat, a szervezet sajtóosztályán nem nyilatkoztak. Amint elmondták, akár az MNB, akár az ország érdekében gyakran nem adhatnak ki információkat a nyilvános piaci tevékenységről, de még annak technikájáról sem. (A Budapesti Értéktőzsdén egyébként az állampapír-forgalom minimális, a szokásosnál is alacsonyabb volt szerda óta.)
Mértékadó piaci szakértők szerint az MNB lépését elsősorban az motiválhatta, hogy a tőzsdén kívüli kereskedelemben - ahol az állampapírok zöme forog - ma is jellemzően telefonos kereskedés zajlik. Így pedig, ha valaki nagy tételben akar vásárolni - márpedig a jegybank beavatkozása a hírek szerint 10-20 milliárd forint is lehetett hétfőn és kedden -, akkor nem biztosított az üzletkötők esélyegyenlősége. (Magyarul: aki előbb értesül az ajánlatokról, az jobban jár, mint a többiek. Még akkor is adhat el a vevőnek, ha nála éppen nincsen papír, de olcsóbban fel tudja vásárolni a többi forgalmazótól.) A tőzsdén viszont minden szekciótag brókercég és bank egyformán nyomon követheti a nagy összegű megbízásokat a számítógépes rendszer segítségével.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet