BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Igazi növekedési részvény várható?

Négy és fél évvel az utolsó készpénzes emissziót követő tőzsdei bevezetés után újabb részvénysztori indul a BÉT-en: mától lehet jegyezni az FHB részvényét. Megfigyelők a magyar piacról régóta hiányzó igazi növekedési papírnak tartják a jelzálogrészvényt, és a következő években évi 20 százalék fölötti EPS-növekményt várnak tőle.

2003. november 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ma reggeltől a Concorde vezette forgalmazói konzorcium (Postabank, Erste, IEB, BNP-Paribas) 150 helyszínen, valamint az interneten várja az FHB-jegyzőket. Csaknem tíz évvel a nagy „sorban állós” jegyzések után (amikor a két-három napos küzdelemben megszerzett néhány tízezer forint értékű részvényt a tőzsdén dupla, tripla áron lehetett eladni) nem várható igazán nagy befektetői roham, a szervezők is csak az utolsó „biztos” napon (a péntekig tartó jegyzés elvileg szerda estétől már lezárható) várnak tömeges jegyzést.
A felkínált 350 ezer darab - amely túljegyzés esetén 600 ezerre, esetleg az ÁPV Rt. „jóindulatától” függően 900 ezerre nőhet - nem sok, de négy emissziómentes év után senki sem tudja felmérni a magánbefektetők étvágyát. (A kárpótlási jegyért kínált Forrás példája nem mérvadó.) Az ár (az első 300 darabig, hathavi eladási moratóriummal terhelve maximum 4600, egyébként 4900 forint) ugyan több, mint amit vártak, de a cég kilátásait figyelembe véve nem kedvezőtlen.
Boris Mihály, a forgalmazó Concorde igazgatója a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy tíz hónappal ezelőtt, amikor a Concorde elkezdte a munkát, maga is alacsonyabb árra számított. Az FHB csak 2002 végére érte el a fedezeti pontot, azóta viszont egyre növekvő nyereséget termel. (Az első hat hónap 1,3 milliárdos adózott eredménye a harmadik negyedévben megduplázódott.) Boris szerint „csak az újságírók” vártak kettessel kezdődő árat, a nagyobb befektetők számára reális a jelenlegi ársáv.
Az ársáv pontos értéke hivatalosan nem ismert, az ÁPV Rt. csak a felső értéket (4900 forint) tette közzé. A NAPI Gazdaság korábban úgy értesült (2003. november 4., 11. oldal), hogy az alsó széle 3500 forint, így egyáltalán nem zárható ki, hogy a sáv felső harmadában, valahol 4400-4900 forint között lesz a tényleges kibocsátási ár. (Amelyből lejön a 300 forintos kedvezmény.)
A múlt szerdai intézményi bemutatkozás a vártnál nagyobb érdeklődést jelzett, így elképzelhető, hogy az 1,874 millió darabos intézményi csomagot többszörösen túljegyzik a hazai befektetők.
Ráadásul - mint Boris elmondta - a külföldi intézmények figyelmét is felkeltette a papír. Mint ismeretes, a nagyok az úgynevezett könyvépítéses módszerrel, árszint és darabszám megjelölésével, utólagos fizetéssel vehetnek részvényt. Az ajánlatok alapján a forgalmazó - az eladó ÁPV Rt.-vel együtt - választja ki azt az árat, amelyen a legkedvezőbben jöhet létre a tranzakció. Ilyen esetben a forgalmazók szeretik a befektetők étvágyának egy részét kielégítetlenül hagyni, abban a reményben, hogy a keveset ajánlók később a tőzsdén vásárolják meg a papírt. A magán- és az intézményi csomag közötti átcsoportosítás lehetősége elvileg növeli az egyébként jegyzési garanciát is vállaló forgalmazó mozgásterét.
A bank idei és jövő évi várható eredményére vonatkozóan a 230 oldalas tájékoztató nem tartalmaz iránymutatást. (Az ez irányú óvatosság a Cofinec-fiaskó óta valamennyi magyar emisszió közös jellemzője.) A 2,7 milliárdos háromnegyedévből kiindulva 2003-ra megfigyelők 3,6-4 milliárdos, 2004-re 4,8-5,4 milliárdos adózott eredményt valószínűsítenek. A középérték 2003-ra 575, 2004-re 770 forintos EPS-t, illetve a magánfektetőket igazán érintő 4600-as árszintre 8-as és jövőre 6-os P/E-értéket ad.
Az idei utolsó negyedév eredményét elvileg csökkenheti a harmadik negyedévhez képest az építési hitelek ciklikussága (az új építkezések jellemzően nem decemberben indulnak), de az októberi számok állítólag nem erre utalnak. (A jelzáloghitel-ügyleteknél a bank számára szerződéskötéskor lökésszerű nyereség jelentkezik.) Csökkentheti a bank nyereségét a magas állampapír-kamatszint, illetve az, hogy az FHB-nak nyilván részt kell vállalnia a kibocsátás marketingkiadásaiból is.
A papírt sokan igazi növekedési részvénynek tartják, amit a magyar jelzálogpiac következő években várható évi 20 százalék fölötti bővülése indokol. A viszonylag kis (6,6 milliárdos) alaptőkéjű pénzintézet részvénye évente 20 százalékkal növekvő EPS mellett akkor is kedvező befektetés lehet, ha figyelembe vesszük, hogy a több lábon álló és két nagyságrenddel nagyobb pénzügyi csoport, az OTP Bank részvényét is 10 alatti P/E szinten árazza be a piac.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet