BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A piacra lép az OTP Jelzálogbank

Az OTP-csoport egyetlen héten 51 milliárd forintnyi jelzáloglevél kibocsátására készül. Ebből 30 milliárdnyit a nyilvánosságnak szánnak, bár ajánlatot csak jogi személyek tehetnek.

2003. november 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az eddig kétszereplős nyilvános jelzáloglevél-piac ezen a héten végleg háromszereplőssé válik: az FHB és a HVB Jelzálogbank után az OTP Jelzálogbank (OJB) is széles körben teríti papírjait. A pénzintézetnek elvileg eddig is voltak nyilvános kibocsátásai, ám ez csak afféle kvázi-nyilvánosság volt: az értékesítés során kissé piacidegen fix árat és háromnapos jegyzési eljárást alkalmaztak, amelynél kikötötték az OTP-csoport tagjainak elsőbbségét. Elsősorban azért volt szükség nyilvános jegyzésre zárt kör helyett, hogy a sokszor külön is nevesített OTP Alapkezelő által gondozott alapok és nyugdíjpénztárak is vásárolhassanak. Az akciók rendre ugyanúgy zárultak: pontosan annyi jegyzés érkezett, mint amennyi papír volt, a pakettek tehát nagy valószínűséggel házon belül gazdára találtak.
November 12-én azonban a piacon már elterjedt gyakorlattá vált aukciót rendeznek, amelyen kétféle jelzáloglevél-sorozatot kínálnak. Mindkettő fix, évi 8 százalékos kamatozású, az egyik 2011 januárjában jár le (2011/I.), a másik három évvel később (2014/II.). Az elsőből 25 milliárd, a másodikból 5 milliárd forintnyi mennyiségre lehet ajánlatokat tenni, ami az FHB eddigi legnagyobb csomagjait is meghaladja, és már az állampapír-aukciókon kínált papírmennyiséggel vetekszik.
Az aukciókra hazai és külföldi jogi személyek tehetnek ajánlatot, ami persze nem zárja ki azt, hogy magánszemély ne adhasson ajánlatot brókercégének, vagy ne vásárolhasson később a másodlagos forgalomban. A 10 ezer forintos névértékű papírokra tehető minimális ajánlat azonban az aukción 10 millió forint. A kibocsátó elfogadhat túljegyzést is, a vezető forgalmazók - akik korábbi információink szerint később árat is fognak jegyezni a papírokra - az OTP Bank, a Deutsche Bank és az MKB.
Kérdés, hogyan fogadja majd a piac ezt a meglehetősen nagy mennyiségű papírt. Bár az egy-másfél héttel ezelőtti állampapír-piaci minipánik lecsendesedett, a hangulat továbbra is elég labilis, a kereslet korlátozottnak látszik (lásd cikkünket a 13. oldalon). Az FHB, amely rendszerint minden hónap második keddjén tart jelzáloglevél-aukciót, most nem hirdette meg azt a szokásos módon, egy héttel korábban. Információink szerint ennek az az oka, hogy a pénzintézet újabb külföldi kibocsátást készít elő. A külföldre menetel indokaként korábban elhangzott: a papírok fő vásárlói, a hazai intézményi befektetők kissé már telítődtek a jelzáloglevelekkel, már csak törvényi korlátozások miatt sem tudják a jövőben a teljes kínálatot felszívni.
Az OJB papírjai közül a 2011/I. nevű, tavaly decemberben indult sorozat kétszer szerepelt a kvázi-nyilvános jegyzéseken is, és bevezették a Budapesti Értéktőzsdére. A másik jelzálogkötvény egy új sorozat. A tőzsdére eddig összesen öt OTP-s jelzáloglevelet vezettek be, és a feltehetően eléggé koncentrált tulajdonosi kör ellenére egy-két havonta előfordul rájuk kötés is.
Az OJB emellett folytatja az eddigi, kvázi-nyilvános kibocsátásokat is. A hét második felében újra jegyzést tart egy új, 2004. február 18-án lejáró, diszkont típusú jelzáloglevélre, 21 milliárd forint összértékben, amelynél ismét az OTP-csoportnak lesz jegyzési elsőbbsége.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet