BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiírták az Unipetrol-pályázatot

2003. november 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap megjelent az Unipetrol privatizációs hirdetménye. A cseh vagyonügynökség az olajipari holdingban lévő 63 százalékos részesedését a lehető legrövidebb időn belül szeretné értékesíteni, így a privatizációs menetrend is meglehetősen feszített. Az érdeklődőktől a lehető legrövidebb időn belül visszajelzést várnak, s a kiválasztott jelöltekkel már november 20-tól felveszi a kapcsolatot a cseh vagyonügynökség. A tervek szerint a magánosítás lezárására március végén kerül sor.
A privatizációs szervezet az Unipetrol mellett a csoporthoz szorosan kötődő cégekben lévő állami paketteket is felkínál, például a holdinghoz tartozó Spolana 9,8 százalékos részvénycsomagját.
A cseh olaj- és vegyipari társaságokat tömörítő holding privatizációját a Mol is figyelemmel kíséri. Piaci értesülések szerint a potenciális vevőjelöltek között szerepel a Molon kívül a PKN Orlen és az Agrofert Holding, a Rotch Energy, a Jukosz, a Lukoil, a Rosznyefty, valamint a Szurgutnyeftyegaz. Az Unipetrol-csoport konszolidált profitja tavaly 635 millió cseh koronát, forgalma 60 milliárdot tett ki. Nem a mostani az első kísérlet a cégcsoport privatizálására. A tavalyi magánosítási pályázat győzteseként az Agrofert 361 millió euróért megvásárolhatta volna az Unipetrolt, ám mivel az összeget hosszas huzavona után sem fizette ki, a holding tulajdonjoga visszaszállt az államra.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet