BUX 139158.31 -0,1 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Démásznak jót tett a jó idő

Kiugróan jó eredménnyel zárta a harmadik negyedévet a Démász. Az áramszolgáltató menedzsmentje így tarthatónak ítéli a célt, a nettó profit reálértéken való megőrzését.

2003. november 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kiugróan jó teljesítménnyel lepte meg a részvényeseket a szezonálisan amúgy is erős harmadik negyedévéről szóló jelentésében a Démász. A tőzsde egyetlen A kategóriás áramszolgáltatója szeptember végéig 3,91 milliárd forintos adózás utáni eredményt ért el, ez 7,3 százalékos javulás tavalyhoz képest. Árbevételben csúcsot döntöttek, az energiaértékesítés bevételei 17 százalékkal haladták meg a tavalyit. Ebben nagy szerepe volt a meglehetősen szeszélyes időjárásnak - mondta Lehóczki Gábor pénzügyi igazgató. A forró nyár, párosulva a klímaberendezés-értékesítési akciókkal, jelentősen növelte a lakossági fogyasztást. (Ugyanakkor a negyedik negyedévre a hamar beköszöntő hideg, s az ezzel együtt korán induló fűtési szezon lehet hasonló hatással.) Eközben jelentősen csökkent a hálózati veszteség aránya, az első háromnegyed évben már csak 9,8 százalékot tett ki a korábbi 10,4 százalékkal szemben.
Az augusztus eleji tarifarendezés mintegy 300 millió forint pluszprofitot jelenthet a társaságnak az idei évben - folytatta Lehóczki -, azonban a Démász ezt az összeget a szolgáltatás minőségét javító beruházásokra kívánja költeni.
Mint a pénzügyi igazgató elmondta, ezzel kívánják jelezni a 2004 végén várható átfogó tarifarendezés előtt a szabályozó hatóságnak, hogy a többletforrások jelentős részét a szolgáltatás minőségének javítására fordítják. A tavalyihoz képest tulajdonképpen egy tekintetben következett be számottevő romlás az áramszolgáltató számaiban, a pénzügyi veszteség nagysága 474 millió forintra hízott a tavalyi 94 millióról.
Ennek oka egyértelműen a Démász megnövekedett hitelállományában keresendő - a hosszú lejáratú kölcsönök állománya 1,6 milliárdról 3,35 milliárdra nőtt egy év alatt -, s a pénzügyi igazgató szerint a növekvő tendencia még a következő 2-3 évben is megmaradhat az intenzív beruházási tevékenység miatt.
A harmadik negyedév végéig részvényenként 1057 forintos adózott profitot felmutató társaságnak a jelek szerint nem okoz majd gondot év végéig teljesíteni a menedzsment korábbi elvárásait, s az osztalékalapot sikerül legalább reálértéken tartani. Ez azt is jelenti, hogy ha a többségi tulajdonos EdF hirtelen nem változtat a szokásain, akkor a jövő évi kifizetés meghaladja majd - nagyjából az infláció nagyságával - az idei 1111 forintot. Igaz, a stabil osztalék és a jó kilátások ellenére a napokban romlott a Démász befektetői megítélése, azonban ez inkább az emelkedő kamatszintnek, mintsem a cég gazdálkodásának szól.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet