A Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója a mai nappal megadta a kereskedési jogot a Magyar Nemzeti Banknak a tőzsde hitelpapír-szekciójában, dematerializált értékpapírokkal való kereskedésre. Az MNB tegnap nyújtott be ez irányú kérelmet, a Keler Rt. pedig értesítette a BÉT-et, hogy megadta az MNB-nek a jogot a dematerializált értékpapírok adásvételére és részéről a hitelpapír-szekcióban történő kereskedésének nincs további akadálya.
Állampapír-piaci szakértők szerint a lépés már korában indokolt lett volna, a Magyar Nemzeti Bank mostani kezdeményezése arra enged következtetni, hogy nyíltpiaci műveletekkel akarja befolyásolni a piacot. A mai nap minden bizonnyal bővelkedni fog kihívásokban az elsődleges forgalmazók számára is, akik a benchmark papíroknál százmillió forint erejéig jegyeznek árat megadott marzzsal. Az MNB megjelenése a piac szempontjából mindenképpen kedvező a dolog, akár sokszorosára növelheti a BÉT októberben egyébként mindössze 26 milliárdos, az összforgalom alig 7 százalékát kitevő állampapír-forgalmát. Amennyiben az MNB az összes benchmark papír árjegyzői eladási ajánlatát igénybe veszi, az mintegy 8 milliárd, amennyiben a nem benchmark papírokból is vesz, akkor a tízmilliárd forintot is elérheti az állampapír-forgalom.
Az MBB feltehetően válságok idején lesz aktív. A tőzsdei üzletelés lehetőségének megteremtése piaci szakértők szerint előremutató lépés, segítségével a jövőben megelőzhető későbbi krízisek kialakulása.
