BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az MNB közbelépett

2003. november 3. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hétfő reggel folytatódtak a pánikszerű állampapír-eladások és a forintgyengülés, az MNB pedig, bár kamatot nem emelt, közbelépett. Az euró délelőtt egészen 264,50 forint közelébe erősödött, a már pénteken is 60-110 bázisponttal megugró állampapír-piaci referenciahozamok pedig több tíz bázisponttal tovább emelkedtek. Ekkor a jegybank rendkívüli közleményt adott ki, amelyben kifejtette, hogy nem lát fundamentális okokat a fejlemények hátterében, azok inkább az oroszországi és lengyelországi események hatására következtek be, és nyíltpiaci műveletekkel is kész a helyzet stabilizálására.
A bank állítólag hosszabb futamidejű államkötvényeket vásárolt, ennek nyomán délutánra megállt a forint gyengülése, és csökkenni kezdtek az állampapírhozamok is. A kora délutáni állapotot mutató másodpiaci referenciahozamok már ezt tükrözik: a három és hat hónapos értékek változatlanul kevéssel 10 százalék felettiek, ám a legrövidebb mutató kivételével végül mindegyik esett péntekhez képest. A rövidebb és közepes futamidőknél a csökkenés csak 4-6 bázispont volt, a legnagyobb mértékű, 20-21 bázispontos esés az 5, 10 és 15 éves kötvényeknél következett be. Az euróval délután 262-262,50 forint körüli áron kereskedtek, a dollár 226,50 körül járt.
A Budapesti Árutőzsde határidős devizapiacán az 5,4 milliárd forintos, kiugrónak számító forgalom zömét euróra és euró/zloty keresztárfolyamra kötötték. A legtöbb deviza-határidő több forinttal is erősödött.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet