Politikai felhangoktól sem mentes vita alakult ki a napokban a jövedékiadó-törvény tervezett módosításáról. Ennek lényege, hogy a jövedéki termékek tarifabesorolását - amelytől az adóteher nagysága függ - a vámhatóság a jövőben szakértőkkel állapíttatná meg a gyártó cégek helyett. E hatósági megállapítás után viszont nem lenne anyagi és jogkövetkezménye annak, ha utóbb kiderül: rossz tarifát alkalmazott a vállalkozás.
Font Sándor, az MDF országgyűlési képviselőjének felvetése szerint a módosítás egyes konkrét vállalkozásoknak kedvezne, köztük a Zwack Unicum Rt.-nek, amely a kelleténél alacsonyabb tarifával adózott volna az Éva vermutcsalád után - ismerteti az ügyet a Népszava és a Magyar Nemzet. A törvényjavaslat egyfajta visszamenőleges hatállyal kedvezne a Zwacknak, amelynek jövedékiadó-ügye a Magyar Nemzet szerint nem tisztázott okokból zárult le. A lapok a vermut - a gyártás módjától függő - kétféle tarifabesorolásából eredő pótlólagos fizetési kötelezettségét két-hárommilliárd forintra becsülték.
A Zwack Unicum Rt. közleménye szerint a VPOP adóhatósága 2002-ben végzett jövedékiadó-ellenőrzést, amely során a termékek, így a vermut tarifabesorolását is vizsgálta. A VPOP a vizsgálatot márciusban hiányosság megállapítása nélkül lezárta. Jelenleg a társaságnál sem jövedéki, sem más adónemben semmilyen vizsgálat nem folyik.
A Zwack állítása szerint mind a múltban, mind jelenleg fegyelmezetten teljesíti valamennyi adókötelezettségét, így adótartozása nincs, és nincs függőben lévő jövedékiadó-ügye sem. Ezért a küszöbönálló törvénymódosítás a cég befizetési kötelezettségeit kedvező módon semmiképpen nem befolyásolhatja - fejezi be a közlemény.
A Zwack Rt. tavalyi mérlege szerint egyébként 27,5 milliárd forintos bevétel mellett 8,9 milliárd forintot fizetett be jövedéki adóként a költségvetésbe. Adózott eredménye 2,2 milliárd forint volt.
