BUX 139185.47 -0,08 %
OTP 45330 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elosztják vagy eladják a NABI-t

2003. október 27. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Október 24-én az Első Magyar Alap (EMA) részvényesei felfüggesztették a társaság közgyűlését. A következő napokban a legnagyobb részvényesek tárgyalásokat folytatnak az alap kezelőjével a jövőről - mondta Róna Péter, az alapot kezelő Róna és Társai Rt. vezérigazgatója a NAPI Gazdaságnak. A Róna és Társai Rt. október 17-én mondta fel az Első Magyar Alappal 1989-ben kötött alapkezelői szerződését, ez év végi hatállyal. Az eredetileg 80 millió dollárral létrehozott EMA tulajdonosai eddig több mint 100 millió dollárnyi hozamot vettek fel. Az EMA megmaradt vagyona - amint Róna elmondta - mintegy 1,5 millió dollárnyi készpénzből, egy körülbelül egymillió dollár értékű ingatlanból, a veszprémi székhelyű Biorexből és a NABI 54 százalékából áll. A Biorex eladásáról jelenleg tárgyalások folynak egy komoly érdeklődővel, így a vagyon hamarosan - a készpénzen kívül - gyakorlatilag a NABI részvényeiben testesül majd meg.
A Róna és Társai eredetileg az alap működésének egyéves meghosszabbítását javasolta. Az alap részvényesei azonban - Róna szerint is jogosan - felvetették, hogy tekintettel a portfólió egyszerűsödésére, a feladat a hátralevő időszakban már nem felel meg a klasszikus vagyonkezelésnek. A Róna és Társai ezért döntött a vagyonkezelői szerződés felmondásáról, s javasolta, hogy új szerződésben állapodjanak meg a NABI-pakett értékesítésével kapcsolatos feladatokról. A megállapodást a várhatóan november végén folytatódó EMA-közgyűlés szentesítheti majd.
A tegnapi tőzsdei áron mintegy 45 millió dollárt érő NABI szakmai befektetőnek való értékesítése nem tűnik egyszerű feladatnak, hiszen a cég versenytársai sincsenek jó helyzetben. Róna nem zárta ki annak a lehetőségét sem, hogy a pakettet az alap néhány nagytulajdonosa venné át, s a többieket kifizetnék. Utalt arra, hogy a legnagyobb tulajdonosok nemrég kezdték el közelebbről vizsgálni a buszcéget. Az EMA több mint harminc részvényese közül hét-nyolc rendelkezik 5 százaléknál nagyobb részesedéssel, köztük a Soros-féle Quantum Fund, a Deutsche Bank és két svájci alapkezelő, egyiküké sem haladja meg azonban a 25 százalékot.
A buszgyártó cég elnöke szerint bár 2003 a NABI számára nagyon rossz év lesz, a társaság a nehezén már túl van. Lassan befejeződik egy 18 hónapos intenzív technikai fejlesztési szakasz, s várhatóan ki tudják küszöbölni a Compobus szerelésének előre nem látott problémáit. Az új Compobus előállítása eleinte ugyanis darabonként mintegy ezer munkaórával igényelt többet a tervezettnél. Ezt mostanra 300 órára sikerült leszorítani, s a remények szerint az év végére a többletráfordítás 100 munkaóra alá csökken.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.
Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet